Ситуацията с COVID-19 на Балканите

Ситуацията с пандемията от COVID-19 в повечето от балканските страни продължи да се усложнява и през изминалата седмица. Въпреки това засега не се обявяват много нови ограничения, като в повечето случаи те се разглеждат предимно с оглед на наближаващото начало на новата учебна година.

ТУРЦИЯ засега се въздържа от нови мерки в разгара на туристическия сезон, но извършва ударна ваксинация на населението и предвижда евентуални нови правила от средата на септември. Обмисля се да бъдат въведени специални ограничения и изисквания за неваксинираните, за да могат да присъстват на обществени места, в офиси, университети, писа в. "Хюриет". Сред вариантите, които се обмислят за студентите например е условие за PCR тест или онлайн обучение за неваксинираните. Задължение за PCR тест веднъж на два дни се предвижда също и за служителите в държавната администрация, които не са имунизирани. Тестът ще бъде безплатен.

Същевременно експерти предупредиха, че нараства броят на неваксинираните млади пациенти с COVID-19 в интензивните отделения в Турция, което се отдава на влиянието на Делта варианта.

Досега в страната са поставени над 81 милиона дози ваксина - 43,1 като първа доза, 31,5 като втора, а 6,2 като трета.

В РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ вече са поставени над 1 милион дози от ваксините срещу коронавирус, съобщи министерството на здравеопазването, предаде Макфакс. Във ваксинационните пунктове в държавата и по домовете до сряда общо са ваксинирани 561 912 граждани. Две дози са получили 454 788 граждани.

С нарастването на броя на заразените с коронавирус и запълването на болниците в Република Северна Македония нараства и интересът на гражданите да се ваксинират, съобщава сайтът Фактор. Това доведе до опашки в някои пунктове за ваксиниране.

По последни данни поне една доза ваксина са получили 66 процента от населението над 70-годишна възраст, 63 процента от хората над 65 години, 59 процента над 60 години и 48 процента от тези над 50 години.

Правителството прие в края на миналата седмица няколко решения във връзка със защитата на населението, съобщава "Независен весник". Според решенията до 15 август всички хранителни заведения ще могат да работят на закрито при условие, че са запълнени до 40 процента и имат най-много 250 посетители.

За нощните заведения - дискотеки, барове, остава забраната за работа в закритата им част. Позволява се работа само на открито - на тераси и градини с 50 процента от капацитета заетост и ограничен брой посетители.

От 16 август се въвежда задължителен сертификат за извършена имунизация поне с първа доза за влизане във всякакъв вид обекти, включително в ресторанти, в които има повече от 30 лица, независимо за какви събития става дума. Задължението да представят сертификат за ваксинация при влизане в обектите ще се отнася само за лицата над 18-годишна възраст.

В сряда в ГЪРЦИЯ бяха оповестени 3605 нови регистрирани случаи на коронавирус, като процентът на положителните проби е 3,55. Смъртните случаи за денонощието са 20, а броят на интубираните пациенти е 240. Според проф. Хараламбос Гогос, член на националната експертна комисия, цитиран от телевизия Скай, броят на хоспитализациите през последните 20 дни се е удвоил, като 99 процента от пациентите в интензивните отделения са неваксинирани.

До четвъртък в Гърция са поставени почти 11 милиона дози от ваксините срещу COVID-19. Над 5,8 милиона граждани са ваксинирани с поне една доза, а 5,47 милиона са завършили ваксинацията си.

Червен код за опасност от разпространение на COVID-19 е обявен в град Ираклион на остров Крит. Там е наложен полицейски час от 1 ч. през нощта до 6 часа сутринта. Забранена е и музиката във всички заведения и развлекателни центрове.

Училищата в цяла Гърция ще бъдат отворени на 13 септември, обяви министерството на образованието на страната.

В съобщението се казва, че учителите трябва да идват на работа със сертификат за ваксинация срещу COVID-19 или удостоверение за преболедуване през последните шест месеца, а ако не разполагат с нито едно от двете - отрицателен лабораторен тест, който трябва да се извършва два пъти седмично и е "отговорност на служителя", без да се уточнява дали това означава, че служителите ще плащат разходите за теста. Същите условия ще бъдат в сила за преподавателите и студентите във висшите учебни заведения.

Учениците в средните училища ще трябва да представят сертификат за ваксинация (за учениците на възраст над 12 години) или удостоверение за преболедуване на COVID-19. При липса на такива документи учениците ще трябва да представят декларация за самостоятелно извършен в домашни условия тест, който също трябва да се прави два пъти седмично.

Близо 70 процента от населението в КИПЪР е напълно ваксинирано срещу КОВИД-19, предаде в. "Сайпръс мейл".

По данни на министерството на здравеопазването от 9 август 75,8 процента от кипърските граждани са имунизирани с първа доза ваксина срещу коронавируса, докато 68,5 процента са напълно ваксинирани.

Вече 31 процента от тийнейдърите на 16 и 17-годишна възраст са ваксинирани с първа доза препарат срещу COVID-19 и 19,3 на сто са напълно ваксинирани. Същевременно 6,1 процента от децата на възраст под 16 години са имунизирани (ваксинацията им стартира на 2 август).

В сряда кипърското здравно министерство оповести 5 смъртни случая от COVID-19 за едно денонощие и 484 новозаразени. Делът на положителните тестове е 0,89 процента от общия брой.

Възможността за отваряне в кипърските училища на ваксинационни центрове тип "Walk-In" (без необходимост от запазен час - б.ред) се обмисля от експертите с оглед на предстоящата нова учебна година, съобщава вестник "Филелефтерос". Министерствата на здравеопазването и на образованието са решили да продължи извършването на безплатни бързи тестове в училищата.

371 нови случая на коронавирус са регистрирани в РУМЪНИЯ за 24 часа при общо 27 803 направени теста, съобщи Аджерпрес в четвъртък. На фона на останалите балкански страни за момента епидемичната обстановка в Румъния изглежда по-спокойна. За периода са регистрирани 3 смъртни случая от COVID-19.

Повечето от новите случаи са установени в столицата Букурещ - 101, както и в окръзите Илхов (35), Сучава (24), Клуж (18) и Бистница-Насъуд (12). Всички окръзи остават в зелената зона, като най-голям дял на случаите на хиляда жители е отчетен в окръг Илхов - 0,31 процента.

В АЛБАНИЯ от ноември миналата година, когато започна процесът на ваксинация, са ваксинирани 57,7 процента от планираните 2,2 милиона души, съобщи тази седмица премиерът Еди Рама. Досега са ваксинирани 1 270 057 граждани, каза премиерът и призова и хората, които още не са се ваксинирали, да го сторят.

Междувременно епидемиологичната ситуация в страната се влошава. Средно на ден се регистрират по около 120 нови случаи, повечето с Делта варианта на коронавируса. Ако в края на юли имаше 425 активни случая, сега този брой надхвърля 1200, от тях 35 на сто в Тирана. Увеличава се и броят на хоспитализираните лица в Инфекциозната клиника в Тирана.

В КОСОВО тенденцията за нарастване на случаите на коронавирус се запазва, като в сряда бяха отчетени рекордните 1009 заразени за едно денонощие, съобщава агенция МИА. Те са установени при извършени 6784 PCR теста.

Преди по-малко от месец броят на активните случаи е бил 98 (на 17 юли), докато днес той е 4414.

Досега в Косово са извършени около 540 хиляди ваксинации.

Епидемиолозите в ЧЕРНА ГОРА потвърдиха 332 нови случая на коронвирус в сряда, най-високия брой през последните четири месеца, съобщи Хина. Сред заболелите има и 41 туристи.

С 2635 случаи на 100 000 жители Будва, заедо с Улцин, която се радва на голяма посещаемост от туристи това лято, е в червената зона. Делът на позитивните тестове в Черна гора нарастна на 9,9 процента от 5 процента.

Директорът на Института за обществено здраве Игор Галич заяви, че вирусът се предава отново на местно ниво и може да се говори за четвърта вълна.

По-рано този месец, когато случаите на КОВИД-19 започнаха да нарастват, Черна гора забрани на хора, които не са ваксинирани или нямат негативни тестове, да влизат в барове и ресторанти. Сертификат за ваксинаиция или негативен тест са необходими и за влизане в нощни клубове.
Черна гора е ваксинирала изцяло около една трета от пълнолетното си население. В опит да окуражи гражданите да се ваксинират правителството ще даде на всеки, който се ваксинира този месец, туристически ваучер от 50 евро, които може да се похарчат в частни или държавни хотели. Опозиционните партии критикуват политиката на правителстото на отворени граници, изтъквайки, че изпълнителната власт е поставила финансите преди здравето на хората, позволявайки на туристи да влизат в страната без изисквания.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА е получила дарение от 500 000 дози ваксина "АстраЗенека" срещу Ковид-19 от Австрия, съобщава агенция Хина.
Ваксините са били дарени от посланика на страната в Сараево Улрике Хартман, която по този повод потвърди заинтересоваността на Австрия да подпомогне борбата с пандемията на Западните Балкани.

Поради затруднения с осигуряването на ваксини от началото на тази година, Босна и Херцеговина е ваксинирала много малка част от населението, като интересът към ваксинирането е слаб, посочва агенция Хина.

Към момента ситуацията с вируса е сравнително стабилна, а дневният брой на положителните проби е двуцифрен от средата на юни. Според босненските компетентни органи, в момента в страната има 150 активни случая на 100 000 жители.

Кризисният щаб за борба с епидемията от коронавирус се подготвя за засилване на противоепидемиологичните мерки в СЪРБИЯ, съобщи белградската агенция Бета, позовавайки се на епидемиолога Бранислав Тиодорович.

Коментирайки новината, че за 24 часа в Сърбия са потвърдени 752 случая на зараза с коронавирус, Тиодорович каза за вестник "Курир", че този скок е бил очакван, като отбеляза, че макар и да са в сила, мерките не се спазват.

Сега са необходими изключително внимание и сериозност и трябва да се подготвим за втвърдяване на мерките, каза епидемиологът. Той посочи, че това може да означава намаляване на работното време на ресторантите, както в Гърция, Черна гора, Северна Македония, до 22 часа или до 24 часа. 

Източник: Haskovo.NET

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини