Трима икономисти, които работят в САЩ, бяха отличени днес с Нобеловата награда за икономика за трудовете си по извличането на заключения от непреднамерени (естествени) експерименти, обяви Нобеловият комитет на церемонията, предавана онлайн.
Дейвид Кард от Калифорнийския университет - Бъркли получава половината от наградата, а другата половина си поделят Джошуа Д. Ангрист от Масачузетския технологичен институт (МИТ) и Гуидо Имбенс от Станфордския университет.
Тримата учени "напълно са преоформили емпиричната работа в икономическите науки", заяви Нобеловият комитет.
Кард е роден през 1956 г. в Канада. Той е отличен за емпиричния си принос към анализа на причинно-следствените връзки в икономиката на труда.
Джошуа Д. Ангрист е роден в САЩ през 1960 година. Имбенс е от нидерландско-американски произход, роден е през 1963 година, преподава в Станфордския университет.
"Изследванията на Кард по основни въпроси за обществото и методологичният принос на Ангрист и Имбенс са показали, че естествените експерименти са богат източник на знания", каза Петер Фредриксон, председател на комитета по икономически науки, цитиран от Асошиейтед прес.
"Техните изследвания съществено подобриха способността ни да отговаряме на ключови причинно-следствени въпроси, което е от голяма полза за обществото", допълни Фредриксон.
За разлика от другите Нобелови награди, призът за икономика не е част от завещанието на Алфред Нобел, а е учреден от шведската централна банка в негова памет през 1968 година. Това е последната награда, обявявана всяка година.
Премията, която лауреатите ще си поделят, тази година е 10 милиона крони (1,1 млн. долара), колкото са и наградите за медицина, физика, химия, литература и мир.