Конституционният съд (КС) е приел доказателствата по казуса с двойното гражданство на бившия служебен министър на икономиката Кирил Петков. Днес решение не се очаква, а е предвидено само обсъждане и приемане на документи, свързани с предмета на делото.
Същевременно Конституционният съд отказа да изслуша Петков по делото за двойното му гражданство. Съдът се мотивира, че като заинтересовани страни могат да се конституират - при това при определени хипотези, само действащ народен представител и действащ президент и вицепрезидент.
Отхвърлено е било и искането на Петков по делото за гражданството му да се изиска становище от експерт по международно публично право.
Приети са били поредица от документи, сред които и удостоверението от Канада, което е посочено, че Кирил Петков не се счита за неин гражданин от 20 август тази година.
На сайта на Конституционния съд е публикувана и собственоръчно попълнената му декларация от 10 май, в която декларира, че няма друго, освен българско гражданство.
Съдът няма срок, в който да обяви решението си, но очакванията са това да стане преди изборите на 14 ноември.
КС беше сезиран от 55 народни представители от ГЕРБ от 46-ото Народно събрание с искане за установяване на противоконституционност на указа на президента Румен Радев от 10 май в частта, свързана с назначаването на Петков за министър.
Образувайки делото, съдът поиска документи от президента, министерствата на правосъдието и на външните работи и от самия Кирил Петков.
В интервю за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски", коментира, че ако се окаже, че Петков декларирал, че отговаря на условията за министър, въпреки че е имал канадско гражданство към момента на издаването на указа, би могла да му се търси наказателна отговорност за документ с невярно съдържание.
Кирчо и кокорчо