От днес влиза в сила заповедта за задължителен Зелен сертификат на всички практикуващи медици и служителите в социалните домове в България. Разговаряхме с новия управител на димитровградската болница МБАЛ "Света Екатерина", по темата за това какви мерки се вземат за изпълнение на заповедта.
Според д-р Карагьозов на най-уязвимите места в болницата, в Ковид отделението и реанимацията лекарите са на 100% ваксинирани, а сестрите на 90%, в останалата част от болницата в днешната смята почти целия медицински персонал е ваксиниран, заяви директорът на болницата.
Но проблема е че в следващата смяна ще дойдат голяма част от медицинските работници, които нямат ваксина и нямат зелен сертификат, а ако не бъдат допуснати до работа, няма да има персонал, който да обслужва пациентите и да ги лекува, заяви д-р Карагьозов. Към момента решението на димитровградската болница е тази голяма част от персонала, който няма зелен сертификат да бъде тестван на всеки 2 дни с антигенни тестове. Постоянните тестове, които ще са за сметка на лечебното заведение, ще усложнят финансовото състояние на болницата, а и е възможно персонала да откаже да бъде непрестанно подложен на тестове и тогава се изпада в патова ситуация, ако не се допуснат медиците до работните си места поради отказ от тестове и ваксинация, трябва да бъдат пуснати в неплатен отпуск, но остава проблема, кой ще се грижи за пациентите. И друг проблем има, тестовете направени в болницата, не могат да служат за зелен сертификат, защото лабораторията на лечебното заведение не е сертифицирана и резултатите не влизат в националната система, а стигат само до регионалната структура на РЗИ.
Според директора на болницата, заповедта на министъра, която впрочем към този момент не е връчена официално на управата на лечебното заведение, е с неизпълнимо къси срокове, няма как за 2 дни персонала да се сдобие със зелени сертификати, трябвало е да има поне месец за да се изпълнят изискванията. Но въпреки неизпълнимите за димитровградската болница условия, д-р Карагьозов подкрепя заповедта в частта й, която провокира, голяма част от колебаещите да се ваксинират, да се оправят към ваксинационните пунктове.
Д-р Карагьозов бе първият димитровградчанин, който се ваксинира с ваксина против Ковид-19 още февруари месец, въпреки че месец преди това е бил изкарал болестта. Същият пример дадоха и голяма част от ръководните медицински кадри в болницата, но това явно не бе достатъчен стимул за останалите, сподели директорът на болницата.
"Аз се ваксинирах пръв в Димитровград, въпреки, че месец по-рано бях изкарал болестта, ваксинира се и цялото ми семейство. Сега идва времето да си поставя и трета бустерна доза и ще го направя. Няма друго спасение към момента от тази зараза, много от хората чакат лекарство за Ковид и за това не се ваксинират, но не се замислят за последствията от вируса и поболедуването, дори да има лекарство, вирусната инфекция може да нанесе сериозни вреди върху организма и да остави сериозни последствия при преболедувалия. Може да видите примера на Малта, над 90% ваксинирано население над 12-годишна възраст и те излязоха от 4-тата вълна, като вече почти нямат новозаразени."
В същото положение е и открият вчера Център за временно настаняване на хора в нужда в Димитровград, където персонала е от 5 души и само двама от тях са ваксинирани, и там управителят заяви, че ще прибегнат към антигенни тестове, за да могат служителите да ходят на работа.
ДОЛЯН ЛЯВ АМБРИАЖ Е РАДЕВ
kyx
Жиляз
123
фен
вай вай
Запознат
На всички останали казвам да чукат на дърво