Посрещам годината с надежда и с чувство на отговорност. Комуникирахме добре с избирателите, сега трябва да покажем, че това, което сме обещали, можем да го постигнем. Това каза премиерът Кирил Петков в интервю за Нова тв.
„Политиците трябва да са служители на народа, но целите ни трябва да са споделени с хората. Ако искаме истинска промяна, не можем да стоим в апартаментите си, да гледаме телевизия, и да казваме на политиците „давайте“.
Моята отговорност като премиер е по-голяма, но всеки има отговорност: дали ще си затворим очите като виждаме нещо нередно, дали ще си поставим ваксина или не, дали ще изчистим снега пред вратата си – това е лична отговорност. Ако искаме България да се промени, трябва да осъзнаем, че това е лично дело“, каза Петков.
„Всеки един проблем, който чувам по новините, вече е мой проблем“.
Относно увеличението на цената на газа, премиерът каза, че решението на КЕВР от 1 януари за близо 30% увеличение на цената на синьото гориво показва, че регулаторът не си върши работата както трябва:
„Неговата цел е да се съобразява с пазара, но и да измисли начин крайните потребители да са защитени“, отбеляза Петков.
„Да, имаше някакви коментари, че ще има увеличение с 10, може би 14%, но 30 процента беше особено учудващо. Защото цената на газа намаля доста в последната седмица и реално показа една друга тенденция - на намаляване на цените, и човек да хване само предишната тенденция за увеличаването, без да е направил всички възможни.... Защото, между другото, КЕВР има и друга функция - не само да определя едни цени, той трябва и да е сигурен, че всичките цифри, които му се подават, са добре пресметнати и всичко е направено, за да бъде крайната цена най-оптималната за крайния потребител....
Видях как на закрито заседание КЕВР реши да вдигне цената. Това показа ниво на преднамереност, но със сигурност показа и нулева защита на потребителите. Надявам се енергийната комисия в Народното събрание да подмени председателя с изтекъл мандат“, каза Петков.
Надявам се новият орган да има съвсем различен подход към цените. Смяната на председателя ще е добра стъпка в правилната посока. Изненадващи решения, които не са базирани на проверка и анализ, не ми харесват, допълни премиерът:
„Новият КЕВР и новият председател се надявам да направи този контролен орган да има много по-голяма сила в проверките откъде идват тези цени“.
Новият човек трябва да е с подходящия опит, мотивация и експертиза да работи за потребителите, отбеляза Петков, а на въпрос дали промените в състава на КЕВР са решението при скока на цените отговори:
„Проблемът винаги опира до много фактори. Имаше една добра стъпка в правилната посока - защото този тип изненади от 30%, без да се прави пълният анализ според мен, който би трябвало да се направи, трябва да остане в миналото“.
Пълното затваряне на държавата заради повишена заболеваемост от Covid-19 ще се предприеме само в краен случай. Това заяви още премиерът в интервюто:
“Локдаунът трябва да е абсолютно най-крайната възможна мярка, ако видим, да кажем, че че болниците са пак препълнени, че има над 10 хиляди болни от Сovid, че хората нямат места да влизат по болниците, ние няма да имаме избор.
Затова имаме сега три седмици и тук призовавам всеки, който е на ръба и се чуди дали да се ваксинира - в тези три седмици, ако ваксинираме само още 300 хиляди човека допълнително над това, което може да се ваксинира, това може да бъде разликата между много сериозна криза с потенциален риск от затваряне и преминаването през поредната вълна без да трябва това да се случи“.
Петков каза също , че от днес МВР започва борба с фалшивите Covid сертификати:
“От днешния ден всеки починал от Сovid, който е ваксиниран или се е водил теоретично ваксиниран, къде е направена ваксинацията ще бъде проверено от МВР. Тази новина би трябвало да вкара риск в хората, които правят това незаконно действие, и второ, за тези пък, които са готови да поемат този риск ,се надявам да има наказание“.
Петков: При Омикрона, разбрахме и от Брюксел, че пълна защита има само с трета доза
Не е обсъждано предложение за разполагане на натовски войски на територията на България, заяви премиерът Кирил Петков и изрази надежда за деескалация на напрежението в Украйна след преговорите между Русия и САЩв Женева другата седмица.
“Такова решение се взима от Министерски съвет, такова решение не е дискутирано, няма официално предложение за това, но се надявам - на 11 сега ще има среща между Путин и Байдън, да има деескалация, българският интерес е да няма война“.
Според Кирил Петков позицията на военния министър Стефан Янев, че не са нужни допълнителни натовски войски у нас, е лично мнение.
“Единственото нещо, което трябва ясно да се каже, е, че никой министър не разполага с правото си на собствено мнение по цялостни български въпроси, това е въпрос на Министерски съвет и оттук-нататък това трябва да се обсъжда като Министерски съвет и като отбор“, коментира Петков.
Януари трябва да започнат работните комисии между България и Република Северна Македония в области като икономика, инфраструктура, евроинтеграция, култура и история, посочи премиерът пред Нова телевизия.
„Бърза, явна, ефективна работа на групи в област „Икономика“, „Инфраструктура“, „Култура“, „Евроинтеграция“ и „История“ да започнат да работят от януари….Тези крайни заключения дали и как, са функция на работата, която трябва всички ние да извършим - и от македонска страна, и от българска, да напреднем по всичките критични точки, българската позиция е ясна“.
Петков определи като провокация руският филм "Една вяра, един език", който беше представен на фестивал в Скопие и който определя Република Северна Македония като родина на кирилицата:
„Този тип тези са точно обратното, което е нужно за добросъседството ни с Македония да бъде факт. Това беше провокация, която българското правителство не само не одобрява, а и силно критикува. Но факт е, че този филм съществува и това е темата, която избрана в този момент да бъде пусната - за мен е провокация. Дали е провокация на ниво страна, или провокация на ниво режисьор - не знам, но България не може да стои безучастно всеки път, когато някой се опита да подрива българската история“.
А
Янков
И не само те - всички така наречени холдинги,сдружения, клъстъри и т.н.
Те не работят за , а против народа.
Всички са назначени от толупа,ден преди да сдаде властта.
Затова - ЗАКРИВАЙ!!!
Но задължително , първо гешевтурата!!!
Дерзайте,г-н Премиер!