Група демонстранти против ваксинациите и привърженици на конспиративните теории блокираха австралийската столица Канбера преди завръщането на федералния парламент във вторник, съобщи "Блумбърг".
Стотици автомобили и камиони, развяващи австралийски знамена, военни знамена и предизборни банери за бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, демонстрираха в града през последната седмица, за да призоват за прекратяване на изискванията за ваксинация в предприятията и местата на работа.
Демонстрантите блокираха пътищата около летището в неделя, когато политици и техният персонал се връщаха в Канбера от цялата страна преди седмицата на парламентарни заседания. Малък брой полицаи бяха изпратени на летището, за да попречат на демонстрантите да стигнат до сградата.
Протестите в Канбера повториха подобни демонстрации в канадската столица Отава, където стотици шофьори на камиони и други демонстранти окупираха улиците на града, за да призоват за прекратяване на ограниченията за Covid-19.
Австралийските протести привлякоха смесени демонстранти, според агенцията. Те включват привърженици на движението "суверенни граждани", което обикновено вярва, че хората не са обвързани с определени закони, както и привърженици на конспиративни теории в стил QAnon, които твърдят без доказателства, че правителството се управлява от тайна мрежа от педофили, които трафикират деца.
Нито премиерът Скот Морисън, нито опозиционната Лейбъристка партия, са коментирали протестите в Канбера.
Австралия е една от най-ваксинираните страни в света, като почти 94% от населението над 16 години е получило и двете дози ваксини срещу Covid-19. Въпреки че правителството не направи ваксинирането на гражданите задължително, много хора са били длъжни да си поставят и двете ваксини, преди да могат да се върнат на работа. Сред тях са здравните специалисти.
Въпреки високите нива на ваксинация, гласовито малцинство от австралийците отказаха ваксините, което доведе до протестите в Канбера. Докато демонстрантите срещу ваксинацията твърдят, че техният брой понякога е достигал над 100 000, местните медии посочват, че общият брой на присъстващите е близо до няколко хиляди.
Неделните демонстрации последваха седмици на инциденти в столицата с участието на протестиращите, включително множество сблъсъци пред сградата на парламента на Австралия и опити за блокиране на Националния пресклуб във вторник, когато премиерът Скот Морисън изнасяше реч.