Община Пловдив и американската технологична компания Intel Corporation обявиха партньорство в образователната сфера. България е първата страна в Европа, с която американската компания сключва подобно споразумение Те ще си сътрудничат за внедряването и развиването на STEM програма на Intel "Умения за иновации / Skills for Innovation", която е насочена към въвеждане на иновативни методи на преподаване и учебно съдържание. Съгласно бъдещия проект Община Пловдив безвъзмездно ще използва предоставените уроци по математика, технологии, природо-математически и инженерни науки (STEM) за пилотна програма, която ще започне да се прилага в пловдивски училища.
Благодаря за възможността да работим заедно с Intel и техните продукти да достигнат до всички учебни заведения, заяви кметът на Пловдив Здравко Димитров. Община Пловдив работи системно с тази посока, по думите му успехите са на лице и не скри задоволството си, че общината е първа в много насоки, а това е доказателство, че се работи в правилната посока и в това е бъдещето.
"Радвам се, че България е първата страна в Европа, която подписва споразумение с Intel за Skills for Innovation, но всъщност по-важното е, че ще получим най-модерно учебно съдържание, което да приложим в българската образователна система. Тази програма ще ни даде огромен шанс през следващите няколко години да изградим цялостна концепция за това как да правим проектно-базирано обучение и как да изграждаме STEM уроци. Това означава, че обръщаме наобратно начина на преподаване и начина на ангажиране на учениците", каза зам.-кметът по образование Стефан Стоянов.
Той добави и "Днес правим една огромна крачка напред в начина на преподаване и в съдържанието на самите учебни уроци с програмата". Според него проектът ще даде възможност на учениците максимално да се доближат до живия живот, до икономиката и до това, което ще им се случва извън училище и в кариерата. Програмата съдържа 70 стартови пакета за ученици от пети до 12-и клас като уроците включват усвояване на природните науки чрез изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране и създаване на компютърни симулации. Учебното съдържание е създадено в помощ, както на учениците, така и на учителите с цел да отговоря на нуждите на учителите, които подготвят учениците за професиите на бъдещето.
Според Луиджи Песина, директор за Централна и Източна Европа на публичния сектор и продажбите в образованието в Intel, напоследък се наблюдава дефицит на критично важни умения в младежите и това е причината Intel да разработи програмата "Умения за иновации". "Тя е създадена, за да превъзмогне пропуска между учебното съдържание и уменията на учениците и включва, както развиване на социални умения и работа в екип, така и специфични умения като програмиране и разбиране на изкуствения интелект". Важно е наваксването на тези умения да се случва с помощта на технологиите, заради тяхната нарастваща роля в обществото, добави Томаш Ходаковски, мениджър бизнес развитие в Intel.
Планът ни е до края на 2022 г. в България да има 40 училища, които ще работят по тази STEM програма "Умения за иновации" на български език и ще имат достъп до поне 20 учебни проекта, които включват 100 учебни часа, каза Александър Ангелов, директор на Център за творческо обучение и представител на Intel за България. По думите му десет от тези училища ще са в Пловдив, а това означава, че тук ще бъде най-голямата концентрация на училища в страната, които работят по програмата. Целта ни е през следващата 2023 г. тези училища в България да са 400 или 20 процента от всички училища да работя по програмата, помагайки си с национални програми и проекти, поясни Ангелов.