Снимка: www.unesco.org |
Българският кандидат за поста генерален директор на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Ирина Бокова победи в надпреварата за поста египетския претендент - министъра на образованието Фарук Хосни. На петото поред гласуване тя получи 31 гласа в 58-членния Изпълнителен съвет на организацията.
Кандидатите за мястото бяха девет, като за фаворит се смяташе Хосни, който бе предложен от Египет, Кувейт, Судан и Либия. За лобистката кампания на Бокова предишният кабинет отпусна от държавния бюджет 100 хил. лeва.
ЮНЕСКО има за цел да заздрави междудържавните връзки в тези области, но не може да избегне идеологичните конфликти между различни страни. ЮНЕСКО наброява 193 страни членки. Седалището на организацията е в Париж, има над 50 офиса и няколко института и центрове из цял свят, като Статистическия институт в Монреал или Международното бюро по въпросите на образованието в Женева. Неин предшественик е била Международната комисия за интелектуално сътрудничество, учредена през 1921 г. в рамките на предшественика на ООН - Общността на нациите. В комисията са участвали известни личности като Албърт Айнщайн, Мария Кюри, Анри Бергсон, Томас Ман и Бела Барток. ЮНЕСКО е създадена през 1945 г. при основаването на ООН.
Ирина Георгиева Бокова e родена на 12 юли 1952 г. в София.
Завършва Гимназията с преподаване на английски език, София (1971 г.) и "Международни отношения" в МГИМО, Москва през 1976 г. От 1977 до 1982 г. е старши аташе и трети секретар в отдел "ООН и разоръжаване" на МВнР. До 1984 г. е трети секретар в постоянното представителство на България в ООН, Ню Йорк. До 1990 г. е втори и първи секретар в отдел "ООН и разоръжаване" на МВнР.
От 1990 до 1991 г. е депутат в 7-то Велико народно събрание. През 1995 г. е секретар на правителствения Комитет по европейска интеграция. Тогава става и зам.-министър на външните работи.
През 1996 г. Бокова е кандидат за вицепрезидент в двойка с Иван Маразов (БСП), губят изборите. Същата година става първи зам.-министър на външните работи. От 1996 до 1997 г. е министър на външните работи. След това в периода 2001-2005 г. е народен представител в 39-то Народно събрание от "Коалиция за България".
От 2005 г. Ирина Бокова е извънреден и пълномощен посланик на България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО.
На 22 септември беше избрана за Генерален директор на ЮНЕСКО.