„Община Хасково разполага с така наречения „подземен кадастър“, но поддръжката и актуализацията му е ангажимент на експлоатационните дружества“. Това заяви за Haskovo.net инж. Тоня Маркова – началник отдел „Архитектура, градоустройство и кадастър“ и временно изпълняваща длъжността директор на дирекция „Архитектура, строителство и инвестиции“ в община Хасково.
Повод за запитването ни са ситуации с имоти в областния град, при които се оказва, че бъдещите инвеститори са препятствани да строят, тъй като в терените минава стара подземна комуникация, която не е нанесена на скица. По темата Haskovo.net писа преди време, а публикацията може да видите тук.
Оказва се, че бъдещите инвеститори сами трябва да си проверят документацията и възможностите за строителство още преди покупката на имот.
„Община Хасково поддържа „подземен кадастър“ дотолкова, доколкото при нас пристигне такава информация. Задължително нанасяме мрежата на големите експлоатационни дружества като Ситигаз, ЕВН и мобилните оператори, но когато при нас дойде информация“, каза инж. Тоня Маркова. Тя уточни, че когато гражданин или фирма има инвестиционно намерение за строителство и в общината пристигне скица за проектиране или искане за даване на виза, то скиците се изпращат за съгласуване в експлоатационните дружества, които са задължени да нанесат техните проводи.
„Няма как да се получи грешка, ако скицата е надлежно съгласувана“, заяви тя. Поясни обаче, че е възможно преди години да е била създадена някаква подземна комуникация, която да не е нанесена, тъй като навремето това не е било толкова важно.
В някои случаи, ако гражданин иска да си купи имот, неофициално може да си направи справка с експлоатационните дружества преди покупката.
„Община Хасково по никакъв начин не може да влияе на експлоатационните дружества за актуализацията на „подземните кадастри“. Нямаме такива правомощия. Ние кореспондираме с експлоатационните дружества чрез писма. Опитваме се всячески да съдействаме и да сме в абсолютен синхрон и да работим заедно, но актуализацията на данните е техен ангажимент“, заяви инж. Тоня Маркова.
Тя допълни, че през 2019 г. Министерството на транспорта е подело инициатива за създаване на Портал за предоставяне на данни на единна информационна точка, тоест всички данни на подземния кадастър да бъдат събрани в едно цяло за цялата държава, така че всеки, който иска да знае къде какво минава, да бъде нанесено и да може да го провери. Идеята е и да не се копае извънредно, а при нужда да се използва съществуваща тръба за прокарване на допълнителен кабел. Не е ясно обаче на какъв етап е реализацията на инициативата.
Анета Кутелова
както всичко останало в държавата
Кално
Абе не знам!
Киро жарта
Да, ама не съвсем
EVN също е експлоатационно дружество, което коректно си попълва информацията за новите мрежи, но е наследило мрежа, за която информацията е оскъдна и като частно дружество нямат интерес да я попълват за своя сметка. Както винаги „топката“ се прехвърля към дежурния потърпевш - гражданите.
Много си прост
Дали
Нали