Препаратите за почистване станаха вездесъщи заради пандемията, но американски учени твърдят, че те може да са опасни за здравето, съобщи Мейлонлайн.
Специалисти от Университета на Калифорния в Дейвис извършиха наблюдения в "реалистични условия на закрито", които наподобяват работата на професионални хигиенисти. Така установиха, че от препаратите, които се използват за почистване на повърхностите, може да се отложат малки частици в човешките дихателни пътища с темп, равен, или дори по-висок от аерозолите от изгорелите автомобилни газове.
Резултатите са важни за хора, работили много с дезинфектиращи спрейове през пандемията от Ковид-19.
Изследване от 2021 г. установи, че домакинските спрейове вече изпускат повече вредни органични съединения от всички автомобили във Великобритания.
Специалистите знаят, че почистването на повърхностите на закрито с дезинфектанти може да генерира вторични замърсители като газове и аерозоли. Образуването на вторични органични молекули обаче не е разглеждано изчерпателно в реалистични условия на закрито.
Вторични органични аерозоли са молекулите, произвеждани с окисляване през няколко поколения от първоначалната молекула.
"Разбирането на механизмите на образуването и свойствата на вторичните органични аерозоли е много важно за оценяване на ефекта им върху климата, качеството на въздуха и човешкото здраве", обясни проф. Анел Виртанен от университета на Източна Финландия, която не е участвала в изследването.