Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива (АБТПВПГ) вече наблюдава фалити и затваряне на малки бензиностанции в страната, както и на български търговци на едро. Това обяви Георги Тенев, юрист на организацията, в която членуват малките обекти.
Причината е в липсата на адекватна държавна политика и конкурентен свободен пазар на горивата у нас, смята той.
Общо в страната има около 5000 бензиностанции, от които над 20 на сто са малки. Те са предимно семеен бизнес и осигуряват хиляди работни места.
"Трудно могат да се противопоставят на големите вериги и играчи, които се опитват да диктуват правилата и да задушават малките търговци", коментира Тенев.
На следващо място, цените на бензиностанциите са различни, определят се на пазарен принцип от техните собственици и често пъти разликите са осезаеми. Едни от тях са разположени на магистрали, главни пътища, големи транспортни възли и натоварени градски части, докато други се намират в отдалечени региони, на второкласни пътища или в малки населени места. Едните са част от големи вериги и корпоративни структури, а други - малките, функционират на семеен принцип и осигуряват прехраната на едно семейство и още няколко работници, в най-добрия случай. Разходите за издръжката и управлението на една голяма бензиностанция, от типа на тези, които са по магистралите, са в пъти по-големи от разходите на един малък обект, за който се грижи едно семейство. Там и потокът на клиенти е много по-малък, разбира се и количествата, които те зареждат са по-малки, обяснява Георги Тенев.
hjk