Ще успее ли унгарският лидер Виктор Орбан да се пребори на парламентарните избори в неделя за още един, четвърти поред четиригодишен мандат? Ще успее ли унгарската опозиция, безпрецедентно обединила се за национален вот около един кандидат, да свали го свали и да поведе страната, както обещава, в нова, проевропейска посока? За Орбан, който управлява от 2010 г., това несъмнено ще е най-тежката битка в политическата му кариера и изходът ѝ, съдейки по проучванията на общественото мнение, никак не е ясен.
На 3 април почти осем милиона унгарски гласоподаватели ще избират 199 членове на Националното си събрание, където сега управляващата партия Фидес, партията на Орбан, разполага не просто с комфортно, а направо с конституционно мнозинство. През последните 12 години Фидес и Орбан, или по-скоро Орбан и Фидес изградиха държава, която сами определиха като „нелиберална“ демокрация, силно ограничиха независимостта на институциите, медийната свобода и съдебната система, правата на сексуалните малцинства. Влязоха в остър сблъсък с Брюксел по въпроса за правата на сексуалните малцинства, въпреки риска да бъдат лишени от европейските пари заради действия, признати от ЕС като нарушаване на принципите за върховенство на закона.
На изборите в неделя срещу Орбан и управляващите се изправя шестпартийна опозиционна коалиция „Обединена Унгария“, избрала за свое лице Петер Марки-Зай, консерватор, обещаващ да се бори с корупцията, но новак в голямата политика.
И още един немаловажен щрих за неделното гласуване. В деня на вота унгарците ще могат да участват и в референдум дали в училищата да се преподава съдържание, свързано със сексуалната ориентация. Според правозащитници това подсилва консервативните нагласи срещу ЛГБТ общността, а политически анализатори виждат в референдума опит на управляващите да привлекат още избиратели.
Какво казват социологическите допитвания?
Няколко дни преди изборите резултатите от най-новите анкети предричат изключително оспорвана надпревара. Според допитване на "Медиапол", цитирано от "Блумбърг", Фидес ще спечели и ще има достатъчно голямо мнозинство в парламента, но все пак не достатъчно, че да си осигури и този път „супермнозинство“. Около 50 на сто от анкетираните казват, че ще гласуват за партията на Орбан, а 40 на сто – за опозицията. При този тип разлика от 10 процента Фидес ще вземе 128 места, но не и 133-те места, необходими му за мнозинство, даваща възможност да се правят промени в конституцията. И все пак доста над 100-те места, необходими за съставяне на правителство.
Други социологически агенции, като ИДЕА и Завеч Рисърч, цитирани от Ройтерс, дават много по-близки резултати: 42-41 на сто за управляващите и 39 на сто за съперниците им. Ако тези прогнози се сбъднат, битката ще е наистина инфарктна и както често се случва, везните може да наклонят около 8-те процента избиратели, които заявяват, че ще отидат да гласуват, но още не са решили за кого.
Анализаторите са предпазливи в прогнозите си, имайки предвид, че управляващите в Унгария от години вече са овладели медиите и имат предимство във формирането на общественото мнение. „Фидес има много по-големи шансове да победи, но за пръв път от 16 години и опозицията има шанс. Може да има изненада, но очакванията са, че Орбан ще победи“, казва Роберт Ласло от базирания в Будапеща мозъчен тръст „Политикал капитал“.
Сянката на войната
Историята реши предизборната кампания в Унгария да мине и под сянката на войната в Украйна. Орбан, от години смятан за близък съюзник на руския президент Владимир Путин, е принуден да балансира – присъединява се към позицията на ЕС, осъждаща руското нахлуване в Украйна, приема бежанци от Украйна, но гледа да не настройва срещу себе си Русия, с която от години има тесни икономически връзки, и заявява, че няма да праща оръжия на украинците е няма да позволи през унгарска територия да минат смъртоносни оръжия за Украйна. Не подкрепя и идеята ЕС да наложи ембарго върху вноса на руски енергийни носители. Освен за икономическите си интереси – Унгария купува руски газ и с руска помощ иска да разшири ядрената си централа. Орбан няма как да не се съобрази и с нагласите на твърдия си електорат. 43 на сто от подкрепящите го, смятат руското нахлуване в съседна Украйна за оправдано, докато при привържениците на опозицията този процент е едва 9.
Затова и в предизборната кампания и двата лагера активно използват войната. Орбан уверява, че защитава преди всичко интересите на унгарците и не иска да ги вкарва във въоръжения конфликт от другата страна на границата им, а опозицията го обвинява, че е пешка в играта на Путин и представя вота в неделя като избор Изтока, Путин и Запада, отбелязва Блумбърг.
Кой е Петер Марки-Зай - човекът, изправил се срещу Орбан?
Безпартийният 48-годишен икономист, кмет на малък град в Южна Унгария, изненадващо за мнозина спечели през есента изборите за кандидат на опозицията, изпреварвайки опитни политици „от тежката категория“ като социалистката Клара Добрев. Консерватор и патриот, практикуващ католик, живял в САЩ, но върнал се в родината си, както казва, за да отгледа там седемте си деца, той обещава да се бори с корупция, да намали разделението в обществото и ако спечели, да организира референдум за промяна в конституцията и ще работи за приемане на еврото. За много хора той е идеалният контракандидат на Орбан.
Кампанията на опозицията обаче трябваше да тръгне от нулата и нямаше време да се разгърне. Освен това анализаторите припомнят че „Обединена Унгария“ е доста разнородна политически – от представители на някогашната крайно дясна партия „Йоббик“, станала дясноцентристка, до социалисти и либерали. Обединява ги най-вече желанието да отстранят Орбан, но дори да получат повече гласове от Фидес, само това няма да е достатъчно за победа. Поради особеностите на унгарската избирателна система, въведени от Фидес, на опозицията ще й е необходимо надмощие от 3-4 процента за победа, обяснява унгарският политолог и директор на института Полиси солушанс Андраш Биро-Над, който в интервю за полския вестник „Газета виборча“ казва, че не е изключено опозицията да спечели, това ще е изненада.
Кои са факторите, които вероятно ще повлияят на гласуването на унгарците?
В сравнение с 2018 г., когато Орбан удържа наистина внушителна победа, днес състоянието на унгарската икономика не е толкова добро, отбелязва Андраш Биро-Над. След трудни две години на пандемия и турбуленция заради войната в Украйна инфлацията е рекордно висока – през февруари тя бе 7,9 на сто, а за март се очаква да надхвърли 8 процента. Хората се страхуват от поскъпване на живота и усещането за лиса на стабилност може да работи в полза на опозицията, да дава надежда, че смяната на властта ще промени положението към по-добро.
Но от друга страна, Орбан, още преди да се изостри сегашното усещане за криза, вдигна заплатите в бюджетния сектор, щедро раздаде социални помощи, даде големи данъчни облекчения на семействата с деца и на младите. Реагира бързо и въведе регулирани цени на горивата, енергията и на основни хранителни стоки, което работи в негова полза. Зад него стои и мощен медиен апарат, и обществени и частни медии, които формират мнението на избирателите.
Така че интригата около унгарските изборите остава.