Министърът на електронното управление Божидар Божанов обяви, че ще се създаде аналитично звено за мониторинг и анализ на социалните мрежи като част от стратегията за справяне с дезинформацията. Той добави, че ще има и национален координатор по киберсигурност, който ще координира дейността на различните звена в държавните органи.
“След като разгледахме добрите практики в други страни (напр. Швеция, Естония, Словакия, Испания), и проведохме срещи с няколко институции, подготвяме институционална структура за обмен на информация и опит между министерствата”, добави той пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.
Според него звеното ще следи тенденции и практики и ще трябва да заработи след около месец. “Проблемът не е в парите. Трябват хора”, заяви министърът. Божидар Божанов обяви, че държавата няма и не може да определя кое е фалшива новина, нито може да се занимава с разследване и издирване на собственици на сайтове. Затова той планира да се съсредоточи върху механизмите за разпространение на фалшивите новини, което към момента става чрез популярните социални мрежи.
"Принципът е, че държавата не е тази, която трябва да каже кое е истина и кое не е. Задачата е по-трудна, но няма нужда да се правят допълнителни изменения или да се върви към криминализиране на някакви неща”, добави той.
“В света има милиони и милиарди сайтове. Никой не стига до тях като ги търси в Гугъл. Техните фалшиви новини стигат до потребителите чрез социалните мрежи, затова трябва да се концентрираме върху методите за разпространение”, каза той. Министър Божанов се обяви за силни европейски регулации, тъй като действията на национално ниво няма да засегнат големите социални мрежи. В ЕС се работи по приемането на серия актове за регулиране на дигиталния свят, включително и на социалните мрежи, по които България има конкретни идеи и предложения.
“Разумният подход е на европейско ниво. В момента има дискусии по Акта за цифрови услуги, където се регулират големи онлайн платформи. Изпратили сме предложения и ще бъдем активна страна в дискусиите”, допълни Божанов.
Друга възможна идея е да се създаде регистър на медиите, но това няма да спре създаването на фалшиви новинарски сайтове. Но без промяна в каналите на разпространение те няма как да достигнат до потребителите, констатира Божанов.
Министърът отново разказа за идеята си да се провеждат курсове по медийна грамотност, които ще започнат със служителите в държавната администрация.