Заради споровете около избора на нов гуверньор на БНБ "Демократична България" предложи двете кандидатури на коалицията да бъдат оттеглени, процесът да започне отначало и управляващите да се обединят около един кандидат.
Това предложение направи председателят на ПГ на ДБ Христо Иванов в кулоарите на парламента. Вчера такава идея предложи и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.
"Моят призив е колкото може по-бързо да се намери конструктивно и работещо решение. Честно казано, най-доброто решение е двете кандидатури да се изтеглят и да започнем на чисто", каза Иванов.
Той допълни, че не може всичко да е на всяка цена, а управляващите трябва да се държат отговорно. Иванов заяви, че вече е предложил тази идея на коалиционен съвет, но тя не е събрала подкрепа:
"Има напрежение, коалицията е сложна, знаеше се, че ще има напрежение, има и в момента. Аз от началото казах, че ако не се обединим около една кандидатура, ще има напрежение. Това се случва и в момента."
Депутатът допълни, че това напрежение ескалира и започва да прелива в други теми и да блокира други решения. С тези си думи той призна, че ДБ, ПП и БСП са бойкотирали заседанието на бюджетната комисия и решението за АПИ заради избора на гуверньор на БНБ. Иванов коментира и че днешният протест има връзка с избора на нов гуверньор на БНБ.
От БСП към момента не подкрепят тази идея.
"Това е въпрос, който в момента не коментираме", заяви Иван Ченчев от БСП.
Той допълни, че заплахата към Каримански е притеснителна.
"Продължаваме промяната" обаче не отстъпва. Най-голямата парламентарна група не одобрява предложението на ДБ за изтегляне на кандидатите за БНБ.
"ПП има кандидат за БНБ. Той се казва Андрей Гюров - изключително достоен и качествен кандидат, който няма да бъде оттеглен", заяви Михал Камбарев.
Той заяви, че заплахата, която е получил Каримански, е недопустима. Той определи като "абсурдно" индиректното обвинение, което по-рано днес отправи Тошко Йорданов. Председателят на ПГ на ИТН се усъмни, че заплахата е дошла от втория кандидат за БНБ - Андрей Гюров.
Камбарев заяви, че коалицията не е разклатена, а споровете са нормални. Той заяви, че от самото начало ПП са заявявали, че ще търсят най-добрите кандидати.
"Има такъв народ" също не отстъпва и се противопоставя на предложението на ДБ. По-рано днес Ива Митева беше категорична, че парламентарната ѝ група няма да изтегли кандидатурата на Каримански въпреки заплахата.
Как започна всичко?
Драмата около БНБ започна преди три седмици при гласуването на процедурни правила. Тогава за първи път ПП и ИТН се скараха публично за постове. Седмица по-късно бяха обявени и кандидатурите - финансистът Любомир Каримански от ИТН и председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров. Неговото име бе обявено в края на деня след няколко дни консултации. Това, че коалицията излиза с две кандидатури, означава само едно - новият гуверньор на БНБ ще бъде избран с гласове на опозицията. Христо Иванов прогнозира, че ще има криза, ако това се случи, а Десислава Атанасова обяви, че както ИТН, така и ПП са потърсили подкрепа от ГЕРБ. Самият Каримански пък обяви, че не вижда проблем в това да бъде избран с гласове на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".
След изслушването на Каримански и Гюров, което протече в професионален тон, се заформи нов скандал - ГЕРБ се усъмни в дипломата на Гюров. В края на миналата седмица коалицията се събра на извънреден съвет, който приключи без изявление. Междувременно говорителят на Министерския съвет Лена Бориславова се усъмни, че ако Каримански оглави БНБ, ще последва "второ КТБ". Лидерът на ИТН Слави Трифонов пък я обвини в лъжа. В понеделник Гюров публикува дисертацията си във Фейсбук, а Кирил Петков обяви, че слага името си под неговата кандидатура.
Така приключи и размяната на обвинения между ПП и ИТН. Поне засега. Кворумните игри за вота за шеф на БНБ обаче вчера бяха официализирани. Това се случи с промяна на правилника на НС, според която предложенията ще минават с гласовете на поне половината депутати от последната проверка на кворума. Към този момент ДБ беше обявила подкрепа за Гюров, а от БСП заявиха, че ще обявят решението си в последния момент.
Спорът за БНБ върза ръцете на МРРБ
Както Христо Иванов днес заяви, напрежението около БНБ "преля" и в други теми. Първата такава са парите за АПИ.
Във вторник регионалната комисия единодушно прие предложението, според което АПИ ще може да разплати 50% от дължимите суми по всички договори за ремонти и зимно почистване, както и 100% от всички задължения за доставка и монтаж на ограничителни системи, пътни знаци и маркировка. (Към момента МРРБ може да прави само спешни ремонти и зимно почистване.)
Въпреки това докладът на комисията така и не беше внесен в деловодството. В сряда и четвъртък бюджетната комисия бе бойкотирана, разглеждането на предложението в зала се отложи както вчера, така и днес.
Вчера източник на OFFNews съобщи, че преди два дни Никола Минчев е получил обаждане от вицепремиера Асен Василев с инструкции проекторешението да не минава. Впоследствие бюджетната комисия бива "бламирана". Източникът твърди, че от "Продължаваме промяната" по този начин се опитват да окажат натиск върху ИТН за избора на нов управител на БНБ.
Вчера след скандал в зала бе взето решението предложението да се гледа днес. Изненадващо обаче от ПП предложиха проекторешението и днес да отпадне, заради което цялата група на ИТН демонстративно да напусне зала.