От две предложения за военна помощ за Украйна нито едно не може да влезе в зала

Две седмици след внасянето на предложенията на ГЕРБ-СДС и ДБ за изпращане на военна помощ за Украйна,  нито едно от тях не може да стигне до гласуване.

Причината - до момента те са само разпределени на комисии, които обаче, неясно защо, не ги включват в програмите си. Проекторешенията ще се разгледат тази сряда в парламентарната комисия по външна политика. При зелена светлина те ще влязат за обсъждане в пленарна зала и тогава парламентът ще реши дали България най-сетне ще изпрати оръжия на Украйна, или ще остане единствената в ЕС, заедно с Унгария, която отказва да подпомогне Киев.

Ако обаче разглеждането на проекторешенията не присъства в програмата за работа на НС и не бъде предложено като допълнителна точка за четвъртък или петък - то проекторешението може да се отложи за другата седмица. Съществува и още една възможност за забавяне на окончателното решение - председателят на комисията да не внесе доклада от заседанието.

Проекторешенията - прилики и разлики

Пътят до внасяне на проекторешенията, иначе съвсем формална процедура, се оказа дълъг. Непосредствено след избухването на войната в Украйна се заговори и за изпращане на оръжия. Докато европейските държави една по една изпращаха военна помощ, в българския парламент основната тема се оказа въпросът дали изпращането на оръжия ще ни направи или не страна в конфликта.

От ДБ и ГЕРБ-СДС категорично се обявиха за изпращането на оръжия, докато БСП и "Възраждане" бяха на другия полюс. Най-голямата парламентарна група ПП, както и ИТН и ДПС отказваха да коментират предложението. И така до 30 март, повече от месец след началото на войната, когато в декларация от трибуната на НС ДБ обяви, че  започват консултации с другите парламентарни групи за военната помощ за Украйна. 

Докато управляващите спореха по темата и не успяваха да стигнат до консенсус, ГЕРБ изпревари ДБ с проекторешение за изпращане на оръжия за Украйна. 

В него е заложено, че изпращането на военна помощ не трябва да засяга основните отбранителни платформи и въоръжения, както и правителството да започне преговори със съюзниците в НАТО за заместващ и подсилващ капацитет на отбранителните способности на България.

Проекторешението за предоставяне на военна и техническа помощ на Република Украйна на ГЕРБ задължава правителството да изпрати оръжия.

Два дни по-късно, на първи април, "Демократична България" най-сетне внася своето проекторешението за възлагане на МС да окаже военно-техническа помощ на Украйна. Помощта трябва да бъде "според потребностите на Украйна и съобразно възможностите на България". 

От ДБ предлагат оръжията да се финансират от бюджета, както и от специалните фондове на ЕС и НАТО за общо финансиране на подкрепата за Украйна. 

Заплахи от БСП

С приближаването на разглеждането на проекторешението БСП се активизира и започна да плаши, че ще напусне коалицията, ако НС реши България да изпрати оръжия на Украйна.

В събота Корнелия Нинова заяви, че ако правителството иска за изпрати военна помощ на Киев, то трябва да я сменят, защото тя няма да подпише такова решение.  Няколко часа по-късно Георги Свиленски заяви, че БСП напуска коалицията, "ако патрон или калашник замине за Украйна".

Нинова повтори тази теза и в неделя, а днес Румен Гечев отново заплаши с разцепване на коалицията.

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини