Исландия е все по-популярна зона за тестване на скафандри, проектобази и космически превозни средства.
Защо е така и какво могат да допринесат подобни изследвания за стремежа на човечеството да стъпи обратно на Луната и да създаде база с екипаж на Марс?
Начело на бъдещето на изследванията извън планетата ни е Исландската космическа агенция, която е частна организация (не правителствена) институция. Агенцията има нарастващ списък от изследователски проекти в ход и помага за подхранването на космическия сектор в островната държава.
Основната причина чуждестранни субекти да идват в Исландия за работа в Космоса е, че пейзажите там са добри заместители на Луната и Марс. Исландия е добро място за извършване на изследвания, свързани с Космоса, защото може да се похвали с разнообразен набор от местообитания, някои от които приличат на места извън нашата планета, в относително непосредствена близост едно до друго и с достъп до критична инфраструктура за поддръжка на експедиция, казва Даниел Лийб, партньор основател и изпълнителен директор на мисията на Исландската космическа агенция.
Да, космическите изследователи могат да пътуват до Антарктида, за да изпитат екстремния студ и пустош. Те могат да отскочат и до Хавай, за да проведат изследвания в тръби от лава и да извършат базалтови геоложки изследвания.
„Но можете да получите и двата аналога и още толкова много локации точно тук, на километри един от друг и за част от логистичните разходи и сложност“, разказва Лийб пред Space.com.
Исландската космическа агенция също има логистични активи и опит, за да отведе изследователските екипи и техните технологични платформи до най-отдалечените места. „Така че по отношение на риска от повреда на оборудването или безопасността на екипажа в екстремни среди смекчаваме тези рискове доста ефективно“, каза Лийб.
Исландската космическа агенция започна да функционира през 2017 г., когато започна да проектира първите си проекти за космически изследвания и сътрудничество, изпълнени през 2018 г.
„Беше необходимо да се улеснят проектите, свързани с Космоса и планетарната наука, които бяха планирани да се осъществят в Исландия от чуждестранни организации“, припомня си Лийб.
„Без исландска агенция, фокусирана върху Космоса Исландия би продължила да бъде дестинация за други, без да се възползва от изследванията в страната по отношение на сътрудничеството в академичния, политическия и частния сектор и образованието по наука, технологии, инженерство и математика (STEM)“, посочва Лийб.
Няколко теренни проекта в момента показват уникалната среда на Исландия в подкрепа на космическите изследвания. Единият е Digging Iceland Geology for Mars Analog Research Science (DIGMARS): финансиран от НАСА проект, който изследва Исландия като земен аналог на Червената планета.
Този проект се стреми да разбере как езерата в Исландия - терен, доминиран от базалт - могат да информират учените за процеси на повърхностни и подземни води на ранен Марс, особено на места като кратерите Гейл и Джезеро - съответните места, изследвани от марсоходите на НАСА Curiosity и Perseverance.
Първият полеви сезон за този проект, който се проведе през 2021 г., беше насочен към езерото Сандватн в Югозападна Исландия.
Друга група с поглед към бъдещето е Space Iceland, която е създадена през 2018 г. Отделно звено от Исландската космическа агенция, тя също иска да помогне на Исландия да стане играч в планирането на бъдещи мисии на Луната и Марс с екипаж.