Малко повече от 22% от българските ученици не могат да четат добре, сочи проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В изследването, което тя е провела още през 2006 година, са участвали деца на 15-годишна възраст от 57 страни, сред които и България. Пак според проучването 28,7 % от децата покриват само най-елементарните критерии за грамотност.
Стряскащите данни припомниха от Асоциация "Българска книга". Оттам алармираха и за спряно финансиране на библиотеките у нас. Предвидените за обновяване на фондовете им четири милиона лева за тази година са били орязани от бюджета на Министерство на културата.
От Асоциация "Българска книга" смятат, че липсата на средствата, предвидени за нови книги в библиотеките, води до шокиращи резултати. Без тези пари библиотеките не могат да си позволят актуални заглавия, съответно младите губят интерес да ги посещават и в един момент спират да четат. Не само защото не искат, а защото и не могат да го правят добре. Рада Шарланджиева от Съюза на преводачите казва: "Този факт трябва да ужаси всички. И той трябва да стимулира правителство за по-стратегическо мислене".
Ето защо от Асоциация "Българска книга" призовават правителството да намери начин да осигури планираните за попълване на фондовете на библиотеките четири милиона лева. Председателят на управителния съвет на Асоциацията Веселин Тодоров обобщава исканията: "Нашето искане е незабавно да бъдат отпуснати тези средства в размера, в който са предвидени, или редуцирани с 15%. Също така е необходимо спешно приемане на стандарти за обновяване на библиотечните фондове. По-глобалната ни цел пък е насърчаване на четенето".
За да се случи последното обаче от Асоциация "България книга" са категорични, че и четири милиона лева няма да стигнат. За да бъдат купувани достатъчно нови книги за библиотеките годишно трябва да се отпускат поне по 25 милиона лева.