България и още 12 страни членки се обявиха срещу промяна в договорите на ЕС

Тринадесет страни членки на Европейския съюз отправиха критики срещу призивите за промяна в договорите на ЕС, отправени от френския президент Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да се подобри ефикасността на съюза, предадоха ДПА и Франс прес.

"Не подкрепяме необмислените и прибързани опити за започване" на такава процедура, написаха тези страни в изявление, публикувано в Туитър. Страните добавят, че "на този етап не изключват никакви варианти", но искат първо да анализират предложените реформи.

"Европа трябва да покаже истински резултати", се казва още в публикацията в Туитър, публикувана от акаунта на датската дипломатическа мисия в ЕС. Тринадесетте страни са България, Дания, Естония, Латвия, Литва, Малта, Финландия, Полша, Румъния, Словения, Хърватия, Чехия и Швеция.

Изявлението беше публикувано минути след като президентът на Франция подкрепи призивите за промяна на договорите в реч пред Европейския парламент в Страсбург, отбелязва ДПА. Подкрепата си изрази и Фон дер Лайен.

Днес бяха официално представени предложенията, изготвени на Конференцията за бъдещето на Европа. Те са резултат от широки консултации с граждани, проведени в продължение на една година по идея на френския президент. Някои от тези предложения, като например предоставянето на парламента на право на законодателна инициатива и разширяването на компетенциите на ЕС по въпросите на отбраната и здравеопазването, предполагат промяна в договорите.

Страните, които се противопоставят на тази перспектива, изтъкват, че промяната на договорите не е била цел на конференцията.

"Вече имаме Европа, която функционира", както показаха пандемията от КОВИД-19 и реакцията срещу руското нахлуване в Украйна. "Не трябва да бързаме да правим институционални реформи", се казва в изявлението на 13-те страни.

Урсула фон дер Лайен не изключи възможността от промяна на договорите на Европейския съюз

Фон дер Лайен, заедно с председателката на Европейския парламент Роберта Мецола и президента на страната домакин - Еманюел Макрон, получиха доклад с препоръки и цели за реформи на Европейския съюз. Докладът бе изработен в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа. 

„Искам ясно да заявя, че ще бъда винаги редом до тези, които искат да реформираме ЕС към по-добро. Вие ни казахте в каква посока искате да се движи Европа, а сега наша задача е да минем по най-краткия път до там, като използваме пълния потенциал, който разкриват договорите или при необходимост да променим договорите.“ Това каза тя в речта си пред Европейския парламент в Страсбург, където днес се състоя заключителното събитие от Конференцията за бъдещето на Европа. 

Вие ни казахте, че искате да изградите по-добро бъдеще, да изпълните най-тежките обещания от миналото – обещанията за мир и благоденствие, справедливост и напредък, добави Фон дер Лаейн. 

Посланието ви е добре разбрано - сега е време за действия, заяви Фон дер Лаейн, обръщайки се към всеки един от участниците в Конференцията за бъдещето на Европа.  С вашите 49 предложения и над 300 мерки, вие изтъкахте едно виждане за Европа, която да акцентира на най-важното, която помага да се подобри ежедневния живот, която не е ограничена до едно място, която е редом до вас, когато имате нужда от нея, каза председателката на ЕК.

Ние можем да предоставим милиарди ваксини, можем да възстановим нашата икономика след пандемията, заяви Фон дер Лайен, напомняйки, че именно това е обещала още при встъпването си в длъжност - действия. По думите ѝ нито едно от тези действия не е било изрично предвидено в договорите, но е било направено със съвместни усилия, защото европейците са очаквали намесата на Съюза.

Още през идния месец ще се захванем за работа, за да можем да вдъхнем живот на вашите предложения. В някои области вашите предложения настояват да се ускорят темповете на текущата работа, коментира Фон дер Лайен. Тя бе категорична, че Европа трябва да се откаже от изкопаемите горива, а предложението за минимална работна заплата да стане закон и всички да получават възнаграждение за своя труд.

В редица области вече сме започнали работа по промените, за които настоявате. Можем да направим много, без да губим време,  добави тя и обеща, последващите мерки да са максимално бързи.

Скъпи съграждани, имам нужда да отидем по-далеч от това, обърна се тя към присъстващите. Фон дер Лайен коментира, че гласуването с единодушие за нея отдавна вече е лишено от смисъл. „То пречи на бързия напредък“, коментира председателката на ЕК начина, по който евроинституциите взимат общностите решения. Трябва да подобрим и начина, по който работи нашата демокрация.  Демокрацията не е излязла от мода, тя трябва да се актуализира, да продължава да подобрява живота на хората, посочи фон дер Лайен, цитирайки думите на бившия председател на ЕП - Давид Сасоли. 

Изпитвам гордост, че граждани от всяко крайче на Европа вдъхват живот на неговото виждане за една модерна европейска демокрация, това го видяхме по време на европейските граждански панели във Франция, в Дъблин. Вие доказахте, че тази форма на демокрацията има ефект, смятам, че тя трябва да стане част от начина, по който ние реализираме политиката. За в бъдеще ще предложа гражданските панели да получат необходимото време и ресурси да правят препоръки преди да представяме ключови законодателни проекти, заяви Фон дер Лайен. 

В своето изказване председателката на ЕК подчерта, че това, което иска да празнува Европейският съюз днес, е много по-силно от воения парад по улиците на Москва. Урсула фон дер Лайен посочи единия от говорителите днес - Линда, която говори за бъдещето на Европа с бебе на ръце. "Това е нещото, което искам да празнуваме на 9 май", каза тя и добави, че не бива никога да приемаме за нещо естествено това, което Европа винаги е била и ще бъде – една Европа на мечтите, Европа, която се е зародила след трагедия. Тази Европа сега сияе по-ярко откогато и да било, каза фон дер Лайен, визирайки сърцата на хората в Киев, Одеса и Мариупол. 

Тази Европа сияе по-ярко откогато и да било в сърцата на всички онези, които се борят за по-добро бъдеще, добави тя. Фон дер Лайен отправи послание към Украйна с думите: "Бъдещето на Европа е и вашето бъдеще, бъдещето на нашата демокрация е и бъдеще на вашата демокрация. Пред 77 години в Европа войната бе заменена от нещо по-различно – нещо ново, първоначално бе учредена общност, която  по-нататък прерасна в съюз - тогава поставихме основите на бъдещето. Бъдещето, което пишем оттогава насам, в качеството си на архитекти и строители на Европа, скъпи украинци, това бъдеще сега се пише от вас и от всички нас. Слава на Украйна! Да живее Европа!"

Източник: БТА

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Къ
    Късно е
    3 -1
    19:52, 9 май 2022
    Навремето една кака викаше -Аз като вляза в апартамента да не ме чакат още 5-6. Така стана с България. Влезе в ЕС а вътре надървени геюве. Промяна на договора в движение се казва -ИЗМАМА.

Още новини

Последни новини