Най-малко 1486 лв. ще получават учителите от 1 септември 2022 г. Това е увеличение с 5 процента в сравнение със сегашното стартово равнище. Средно с толкова ще се повишат и индивидуалните работни заплати на преподавателите в детските градини и училищата, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Ръстът на заплатите в средното образование от 1 септември тази година е втори за тази година - над вече дадените 12,3 на сто от 1 април т.г.
Повишението беше договорено между министъра на образованието и науката и социалните партньори в анекс към действащия колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование. Повишението стана възможно след актуализацията на държавния бюджет за 2022 г. От предвидените в нея допълнителни средства 54,5 млн. лв. се разпределят за възнаграждения и осигурителни вноски за сметка на работодателя на педагогическия и непедагогическия персонал в училищата, детските градини и центровете за подкрепа.
Еднакво с учителските заплати сe увеличават възнагражденията на ресурсните учители, възпитателите, ръководителите на направлението "Информационни и комуникационни технологии", логопедите, психолозите, педагогическите съветници, корепетиторите, хореографите, рехабилитаторите на слуха и говора, и на треньорите по вид спорт в образователните институции.
Минималната основна заплата за старши учител и старши възпитател ще бъде 1533 лв., а за главен учител и главен възпитател - 1592 лв. За заместник-директор се предвиждат най-малко 1675 лв., а за директор - 1810 лв.
Индивидуалните основни работни заплати на непедагогическия персонал се увеличават с 4 процента.
Минимални основни заплати на педагогическия персонал:
До 31 август 2022 г. От 1 септември 2022 г.
Учител 1415 лв. 1486 лв.
Старши учител и старши възпитател 1460 лв. 1533 лв.
Главен учител и главен възпитател 1516 лв. 1592 лв.
Заместник-директор 1595 лв. 1675 лв.
Директор 1724 лв. 1810 лв.
Спрете се
ДО СПРЕТЕ СЕ
А забравих, сигурен съм, че и 1 месец няма да можеш да изкараш като учител и ще си сложиш въжето.
Проблемът не е в учителите, а в Министерство на образованието, което е допуснало от години Америка за България и Отворено общество да определят какво ще учат децата ни.
До до спрете се
Киро жарта
ДО СПРЕТЕ СЕ
Щом ти се вижда,че мноооого малко работя учителите, стани учител.
А относно стресът на който са подложени си напълно прав/а и съм съгласен с твърдението ти- лигави фолкродители и тръдно поносими деца на мутри, фолкаджйки и други тъпи парчета с огромно самочувствие.
Това, че както във всички сфери, така и в образованието се назначават връзкарки с
изказ и външен вид на фолкаджийки, не прави всички учители лоши.Всяко стадо си има и мърша.
Но едно да знаеш едно, в Япония на императорът не се кланяли само учитите, зящото ако нямало учители, нямало да има и императори.
Вдянали.
Пълен смях
ДО ПЪЛЕН СМЯХ
Нито съм учител, нито учителка.
И не ги защитавам яростно, просто изпитвам огромно уважение към учителите, разбира се с някои изключения, а именно учителки тип "фолкаджийки" и "мутреси".
А забележката относно правописните грешки не е приета, защото повторението на една дума два пъти и пропускането на няколко букви, в никакъв случай не е в следствие на неграмотност.Има и други причини, примерно недоглеждане и бързане, но за това явно няма как да се сетиш.
Много ви допуснаха учителите да им се бъркате в работата, ама така е като политиците и ръководителите в министерство на образованието, родители като вас и лигавите ви деца, да се държат в училище като диваци и мутри.