„Инфлацията расте, заплатите-не“, „Не искаме да сме повече работещи бедни!“. Това са само част от протестните плакати, които членовете на КНСБ от региона на Хасково издигнаха днес по обяд на пл. „Свобода“ в областния град.
Хасково е 20-ото населено място, в което от септември насам минава протестната кампания на КНСБ с надслов „Да защитим доходите от инфлацията и работните места в кризата“.
“Протестната кампания сложи началото на договаряне за увеличение на заплатите за последното тримесечие на 2022 година. Целта на акцията на недоволството е в момента, в който се вижда, че инфлацията гони 20 %, да се намерят резервите в предприятията, в бюджетите на общините и на държавата така, че заплатите през декември тази година да с 20 % по-високи от тези през декември 2021-ва година“, каза на площад „Свобода“ президентът на на КНСБ Пламен Димитров. Той подчерта, че мобилизацията, която върви, дава резултат. Вече има над 150 предприятия и учреждения в страната, в които се водят разговори за увеличение на заплатите, а на места има подписани и допълнителни увеличения към полученото вече.
Като добър пример в тази посока, той посочи частния сектор. В сектор „Индустрия“, заплатите са увеличени през юни със 17 %. На места има увеличение до 30 и дори до 40 %. Ката цяло обаче картината в страната е шарена, посочи Димитров. Във втория голям икономически сектор „Услугите“, увеличението е с 15 %. Но има още какво да се направи в сектор „Енергетика“ и в този на транспорта. Ние искаме обаче да стигнем до бюджета и Парламента най-накрая, подчерта Пламен Димитров. За създалата се ситуация в момента, той посочи, че е умерен оптимист, че ще има съставен Парламент, макар и за известно време. Крайната цел е в Бюджет 2023 увеличението на заплатите да бъде заложено поне с ръста на инфлацията, категорични са от КНСБ. 850 лева минимална заплата от Нова година, въвеждане на необлагаем минимум, за да се стимулира потреблението, са част от исканията на протеста.
Измененията в Закона за енергетиката е също сред приоритетните стъпки, които трябва да се направят, за да се гарантират газовите и енергийни компенсации за фирмите, небитовите потребители и бюджетните организации, каза още Пламен Димитров. По думите му определяне на правило за „енергийно беден“ е друга мярка, която трябва да бъде предприета.
През следващата седмица лидерът на синдикалната организация ще се срещне с президента Румен Радев, пред когато ще бъдат поставени исканията от протеста.
Ъбр Ал Лаптан сир Лахмаджун
Истина е
хм
искам и да допълня
Непукиста
Обаче къде са синдикатите когато Лукойл е монопол и диктува цените на горивата!
Къде са синдикатите когато БЕХ се източва и се крадат пари!
Къде са синдикатите когато електричеството се изнася и се вдига цената на тока и бизнеса страда.
Къде са синдикатите когато зърното се изнася и се вдига цената на хляба.
Къде са синдикатите когато олиото се изнасяи се вдига цената
НЯМА ГИ СПЯТ ДЪЛБОК СЪН!!!!