През последните 30 години имаме изместване на климатичните зони. Като цяло преходите са към по-сухи подтипове и към по-топли подтипове. Това заяви доц. д-р Лилия Бочева от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Тя представи лекция на тема „Променя ли се климатът в България“ по време на конференция „Климат и миграция“, организирана от фондация „ЕкоОбщност“. Събитието се състоя в кино „Люмиер“ в София и участие в него взеха експерти и представители на неправителствения сектор.
Бочева каза, че под понятието "климат" се разбира многогодишен статистически режим на времето, характерен за дадена местност в зависимост от географското ѝ положение. Преглед на двата климатични периода 1991 - 2020 и 1961 - 1990 г. показват, че има разлики в температурно отношение, обясни тя. След 2000 -та година аномалиите на температурата вървят нагоре, каза Бочева.
Отчита се добре изразено затопляне през всички сезони, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила, сочат данните, представени от Бочева. Тя отчете и „повсеместно нарастване“ на температурите през лятото - до +3 градуса по Целзий в райони по поречието на река Дунав и в Североизточна България.
В годините до края на настоящия век ще има генерална тенденция на климатично затопляне над територията на цяла България. Този факт обаче не изключва аномални прояви на студ с различна продължителност, коментира Бочева. Според прогнозните модели има тенденция на намаляване на валежите и увеличаване на броя на последователните дни без валежи, обясни още тя.