България се появи в първия проект за фабрика за хора

Хашем Ал-Гайли представи първия проект на фабрика за хора, която ще може да създава до 30 000 бебета годишно. Концепцията се нарича EctoLife и е плод на над 50 години иновативни научни изследвания, проведени от изследователи по целия свят, пише Forbes.

Ал-Гайли е йеменски молекулярен биотехнолог. Той е световно известен със своите видеоклипове за научни пробиви. С идейния си проект учения цели да продължи дебата, който да доведе до справянето с предразсъдъците и етичните спорове около изкуствените матки.

Според концепцията родителите ще могат да проверяват как се развиват бебетата им чрез приложения за смартфона. Междувременно биореакторите на EctoLife ще произвеждат всички необходими за ембрионите вещества.

Във видеото се изтъква, че фабриката за хора може да спаси България от демографски колапс. Япония и Южна Корея са другите страни, които могат да използват технологията, за да предотвратят срив на популацията си.

Макар да е на идейно ниво, проектът се основава на реални постижения в областта на изкуствените утроби. През 2017 година учените за пръв път отглеждат бозайник в изкуствена матка. Зародишът обаче не е през цялото време в нея. През 2021 година израелски учени подобряват технологията. Те успяват да отгледат миши ембриони до единадесет дни в изкуствени утроби. Забележителното за това постижение е, че 11 дни са над 50% от бременността на мишката.

Според израелските учени създаването на изкуствена утроба, в която плодът се носи от първия до последния ден, е технически постижимо.

Китайски учени от Института по биомедицинско инженерство и технологии в Суджоу вече работят по създаването на изкуствена утроба, която може да износва децата от първия до последния ден.

Илон Мъск смята, че фабриките за хора могат да ни помогнат да колонизираме други светове

В началото на 2022 година Илон Мъск заяви, че е време да започнем да произвеждаме хора в изкуствени утроби. Това би помогнало за справяне с демографския колапс и за колонизацията на Марс.

"Синтетичните утроби ще премахнат голямото бреме на бременността и ще намалят неравенството между половете", допълни създателят на криптовалутата Ethereum Виталик Бутерин.

"Концепцията EctoLife може един ден да измести традиционното раждане", казва Ал-Гайли в ексклузивно интервю за Science and Stuff.

По думите му обществото най-накрая ще може да отговори на нуждите на родителите, които са "уморени да чакат отговор от агенция за осиновяване". Освен това притесненията за усложнения по време на бременността ще останат в миналото.

"Най-голямото значение на EctoLife е, че ще ни позволи да се изправим директно срещу кризата на безплодието", заявява молекулярен биотехнолог.

"Ако не направим нищо, със сигурност ще се сблъскаме с криза на труда", пише Forbes относно демографския проблем обхванал почти всички страни от северното полукълбо. Сривът в популацията би довел до икономическа катастрофа и влошено качество на живот.

Понастоящем Световната здравна организация изчислява, че 15% от двойките в репродуктивна възраст по света са засегнати от безплодие.

През последните 70 години раждаемостта в световен мащаб е намаляла с цели 50%.

Хората могат да се изправят пред глобална репродуктивна криза, твърдят учени от Еврейския университет в Йерусалим. Тя може да е факт, ако не се предприемат действия за справяне със спада в броя на сперматозоидите, предупреждават изследователите.

Общият брой на сперматозоидите е намалял с 62,3% за последните 5 десетилетия. Темповете на спада се увеличават, твърди професор Хагай Ливайн.

В САЩ 33% от двойките се обръщат към терапия за лечение на безплодие.

"Масовото производство на бебета в завод с изкуствени утроби може да помогне за поддържането на населението в страна, където гражданите не желаят да раждат деца. Но какви могат да бъдат социалните или психологическите последици?", пита South China Morning Post.

Критиците на изкуствените утроби смятат, че произведените хора могат да попаднат по-лесно в дълг към своите корпоративни или правителствени създатели. Освен това влиянието на семейството като социална единица би могло да намалее.

"Ако всички са родени по този начин ще е справедливо. Но ако някои деца се раждат от родители, а други от държавата, то ще има голям проблем", пише South China Morning Post.

"Делят ни само няколко години от тестването на изкуствени утроби върху хора", пише академикът по социална етика и политика Елизабет Клоуи Романис в Journal of Medical Ethics - водещият световен журнал по медицинска етика.

Междувременно д-р Карло Булети, доцент в отдела по акушерство, гинекология и репродуктивни науки на университета Йейл, смята, че напълно функционираща изкуствена утроба може да бъде реализирана в рамките на следващите 10 години.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Хм
    хм
    10 0
    12:17, 13 дек 2022
    Добре че това не може да стане много бързо. Това ще ни доведе още куп други проблеми за които в момента не се сещаме.Нали не сте забравили колко е населението на Земята?Ами ако някой реши да си произвежда войници? Ами ако в един момент решат че за да има равноправие всички нови бебета трябва да се раждат от изкуствени утроби?Ами ако започне да има квоти коя държава колко бебета има право да има?Ами тогава да не дойдем до другия проблем на кой ще се рарешава да има дете и да ползва изкуствената утроба и на кой не ?!? Това е лудост някаква и нищо добро няма да донесе.Освен дето и хич няма да е евтино ....или пък ако е безплатно ще има критерии на които да отговаряте, т.е. ще чакате да ви разрешат да имате дете .....ако ви разрешат ............ужас! И какви проблеми по точно решава това че не разбрах ...
  • 2
    Fb
    FB
    0 0
    09:14, 14 дек 2022
    Ние едни мигачи не можем да направим тук ( виж Язаки ), те мислят че ще произвеждат хора хахахахах
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини