Ако Вселената гъмжи от живот, тогава къде са всички? Това е възможно най-кратката формулировка на парадокса на Ферми. Този въпрос отдавна озадачава човечеството и през годините са предложени безброй решения. Нова теория предлага отговор на въпроса защо извънземните все още не са се свързали с нас.
Земята може би не е достатъчно технологично напреднала, за да си заслужава времето на извънземните, и следователно земните жители не представляват особен интерес, се казва в статията, която все още предстои да бъде рецензирана.
Ако съществуват, извънземните вероятно биха били много по-загрижени за намирането на признаци на технология, отколкото на признаци на живот и затова може да са ни пренебрегнали.
Парадоксът на Ферми счита, че в безкрайната Вселена, трябва да гъмжи от живот. Особено когато водата и останалите елементи, които го изграждат не са толкова редки. Фактът, че нито ние сме открили извънземна цивилизация, нито тя е забелязала нас, предполага, че има множество бариери.
Според една от теориите интелигентните форми на живот може би имат склонността да се самоунищожават. Това е причината все още да не сме срещали извънземни.
Новата статия, написана от астрофизика Амри Уондел, предполага, че животът може да е по-често срещан в нашата галактика, отколкото си мислим. Това означава, че всички потенциални извънземни имат голям избор, с кого могат да се свържат. И за наше съжаление, хората стоят назад в списъка.
"Ако биотичните планети са толкова изобилни, че обитаемостта и животът сами по себе си не осигуряват достатъчна мотивация за извънземно междузвездно изследване, планетите с техносигнатури могат да привлекат извънземни цивилизации да изпратят сонди", пише Уондел.
Тези техносигнатури, като например радиопредаване, обаче са трудни за откриване. Първото земно радио излъчване, което може да се засече от извънземни, е направено преди по-малко от век.
Самите радиовълни биха могли да достигнат до най-близките 15 000 звезди, според Universe Today, но това е само капка в морето от стотиците милиарди звезди в Млечния път.
"Вероятността една цивилизация да се намира достатъчно близо до Земята, за да открие нашата радиосфера и да изпрати космическа сонда, която би достигнала Слънчевата система в момента, се оказва много малка, освен ако цивилизациите не са изключително изобилни", пише Уондел, добавяйки, че има в момента трябва да има 100 милиона или повече интелигентни цивилизации в галактиката, за да могат сигналите на Земята да достигнат до тях.
Според Уондел с течение на времето вероятността за контакт нараства, защото ние показваме все повече признаци на технологично развит вид. Въпреки това, до срещата с извънземни може би ни делят стотици или хиляди години, смята ученият.
Документът е достъпен като предпечат в arXiv.