Преустановена е дезинфекцията на граничните пунктове между нашата страна и Турция - "Капитан Андреево", "Лесово" и "Малко Търново". Това е станало със заповед на служебния министър на земеделието Явор Гечев от вчера, съобщиха от аграрното ведомство.
Ако епизоотичната обстановка в Турция се влоши, държавата ще поднови дезинфекцията, уточняват от там.
С това 10-годишната инвазия на частниците от "Пи Еф Си" на златния гьол приключи. Към фирмата изтичаха десетки милиони и дълги години никой не прекратяваше практиката.
Още в началото на януари агроминистърът обяви, че държавата си връща контрола и държавна фирма ще поеме дезинфекцията на автомобили на граничния пункт, като за бъдещото дружество ще отговарят съвместно няколко институции и министерства с отношение по темата.
От министерството на земеделието уточняват, че заповедта на Явор Гечев е издадена по предложение на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните на база получено становище от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), което оценява епизоотичната обстановка в Турция като "значително подобрена". Заключението води до оценка, че опасността от пренос на екзотични и особено опасни болести от Турция в България и ЕС е значително намалена.
Дейността по чл. 190, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) представлява профилактична дезинфекция и дезинсекция на влизащите в страната превозни средства през ГКПП-тата на България при обявена епизоотична обстановка, за да не се разпространява заразата по животните на територията на страните от Европейския съюз.
Към днешна дата, за разлика от предходни периоди (2013 - 2018 г.), ситуацията в европейската част на Турция и особено в Одринския виалет е придобила благоприятен характер, поради което наличието или липсата на дезинфекция на влизащите в страната превозни средства не влияе на проникването на причинителите на екзотични и особено опасни болести по животните в Република България, съобщават още от БАБХ.