Служебният кабинет е готов с обсъжданията за таван на надценката при храните. Вицепремиерът Христо Алексиев предлага да има 10% надценка, министърът на икономиката Никола Стоянов- 25% брутна. Това обаче е едно и също. Това съобщи пред NOVA министърът на земеделието Явор Гечев.
„Днес пускаме на публично обсъждане наредбата, която има проследимост по цялата верига за качеството, количествата и за цените включително”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” министърът на земеделието Явор Гечев. Той обясни, че системата ще следи пътят на всички вносни храни по пътя им към българския потребител.
Гечев твърди, че подобен регистър би бил много полезен по няколко причини. Едната е, в случай, че бъде получен сигнал за опасни храни, институциите да могат да изтеглят стоката от пазара до последния брой. Друго предимство, която изтъкна ресорният министър, е, че се улеснява контролът върху търговците.
По думите му стоките – най-вече маслодайният слънчоглед и зърното, които влизат безпрепятствено от Украйна в ЕС, „дебалансират пазара и подбиват и цените, и търсенето” на българските продукти. „Да, ние сме солидарна с Украйна държава, но цената, която плати България и българските земеделски производители, е изключително висока”, категоричен беше той.
Земеделският министър обясни и как ще се бори държавата с нелоялните търговски практики. „Когато разликата на цените при производителя и при продавача е повече от 25% брутна цена или 10% нетна цена, те ще трябва да известяват преди това КЗП и КЗК за този по-голям марж”, каза Явор Гечев. Той уточни, че по темата с тавана на цените тепърва предстоят срещи с представителите на хранителните вериги у нас.
Аграрният министър не скри, че има поскъпване на водата за напояване с между 15 и 300%, но подчерта, че ведомството, което ръководи, прави всичко възможно проблемът да бъде разрешен. „Имаме много добра комуникация с организаторите на протеста и те много добре знаят нашата декларация, че ние не просто имаме желанието, а ще решим проблема, но първо трябва да се срещна с министъра на финансите. Намерили сме вътрешни резерви да компенсираме така водата, че да не се повишава повече от миналогодишната цена”, каза още Гечев.
Като причина за поскъпването на водата министърът посочи повишените цени на електроенергията. Той подчерта, че напояването би трябвало да започне през юни.