Пет политически формации със сигурност влизат в 49-ото Народно събрание, според проучване на „Екзакта“.
Настоящото национално изследване на "Екзакта Рисърч Груп" е проведено в периода от 21 до 26 март 2023 г. Интервюирани са 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано “лице-в-лице” интервю. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп” като част от изследователската програма на агенцията.
Изследването е проведено на територията на България и настоящите данни на „Екзакта” не отразяват нагласите на избирателите от чужбина.
Намерения за гласуване към 26 март
Седмица преди вота, 41 % от българите декларират категоричното си намерение да гласуват на парламентарните избори на 2 април. Тези хора оценяват вероятността да отидат до урните като 100%-ова. Известен ръст на активността може да дойде от деклариращите, че със сигурност ще гласуват, но уточняващи в същото време, че още не са решили за кого ще дадат гласа си, посочват от "Екзакта". Те са 13% от пълнолетните българи и биха могли да внесат промени при подреждането на партиите с близки резултати.
Към 26 март най-висока мобилизация регистрираме сред електората на ДПС, отбелязват анализаторите.
В крайната фаза на кампанията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) работят не само с ядрото от избирателите си, но търсят и подкрепа сред своя потенциален електорат. ГЕРБ-СДС като че ли по-скоро залагат на работа с твърдия си електорат, отбелязват анализаторите.
Под средната готовност за гласуване регистрираме сред жителите на столицата, но и сред населението на градовете-областни центрове.
Усилията на партиите и коалициите за повишаване на избирателната активност както в столицата, така и в големите градове на страната до 2 април, се оказват много важни за крайния резултат от вота, отбелязват анализаторите.
Електорални нагласи към 26 март
Пет политически формации със сигурност влизат в 49-тото Народно събрание. Дистанцията между двете водещи коалиции е дял, значително по-малък от статистическата грешка при подобни изследвания, отбелязват анализаторите и добавят, че това прави невъзможна към 26 март прогнозата за това кой ще е първи и кой - втори. Ако има малка партия с шанс да се пребори за място в новия парламент, по данни на „Екзакта“, това е „Левицата!“.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ навлизат с изравнени позиции в крайната решаваща фаза на кампанията, посочват от „Екзакта“. За ГЕРБ-СДС биха дали вота си 26,2 на сто сред твърдо решилите да гласуват и избралите за кого да гласуват, а за ПП-ДБ - 25,6 на сто. 13,7 процента биха гласували за ДПС, 12,8 на сто - за "Възраждане", 7,4 на сто - за "БСП за България". Проучването показва, че 3,7 на сто от твърдо решилите да гласуват биха подкрепили "Левицата!", 3,3 процента - "Български възход", а "Има такъв народ" - 2,9 на сто. Данните са преизчислени без отговора "Не подкрепям никого". Според данните с "не подкрепям никого" заявяват, че ще гласуват 3,9 на сто.
Победител ще бъде онзи, който в оставащите дни до вота съумее да подобри позициите си сред жителите на столицата, както и да работи за по-висока активност в градовете-областни центрове, според анализаторите.
С надмощие в надпреварата ще се поздрави коалицията, която не се отказва да се бори и за вота на колебаещите се за кого да гласуват избиратели.
Стратегиите на изборните щабове на двете водещи коалиции в последните дни на кампанията и в деня на вота ще бъдат много важни за крайния резултат, посочват още от „Екзакта“.
Сред българите, които са сигурни, че ще гласуват на предстоящите парламентарни избори, 70% посочват, че избират да гласуват с машина, а 30% - с хартиени бюлетини.