Както други, и аз призовавам за мир, но къде бяха тези призиви, когато Русия струпваше войски по украинските граници, попита днес върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел на пресконференция след заседанието на европейските външни министри в Люксембург.
Трябва да се постигне справедлив мир, а дотогава трябва да подкрепяме отбраната на Украйна, добави той. По неговите думи онези, които предлагат мирни планове, трябва първо да посетят Киев и на място да се запознаят с обстановката.
Много въпроси не могат да намерят решение без Китай, но очакваме Пекин да следва международните правила изцяло, а не избирателно, заяви Борел. Той определи като неприемливи изявленията на китайския посланик в Париж, според когото страните от бившия СССР съществуват в правен вакуум. Получихме отговор, че не това е становището на Пекин и това е добра новина, допълни той.
Според Борел, Молдова е една от най-засегнатите страни от войната. Той отбеляза, че през юни в Кишинев предстои среща на 40 държавни и правителствени ръководители, участници в Европейската политическа общност (страните от ЕС и техните политически съюзници). По неговите думи Кишинев ще получи от ЕС 40 милиона евро за укрепване на сигурността и през юни се очаква да бъде поставено началото на одобрената днес цивилна европейска мисия в Молдова.
Борел съобщи, че в края на годината може да се очаква преценка дали на Грузия да бъде даден статут на кандидат за членство в ЕС. Той посочи, че според външните министри от ЕС страната бележи чувствителен напредък, макар да са необходими още реформи.
По повод обстановката в Судан той съобщи, че вчера и днес се изпълняват общо над 30 полета за евакуация на европейци. По неговите думи вече са били евакуирани общо над 1200 души, а още 400 очакват да бъдат изведени. Борел уточни, че ръководителят на мисията на ЕС в Хартум е сред евакуираните, а в Судан е останал само представител по сигурността, който е извън столицата.