Парижки съд постанови, че разпространяването на книги в дигитален формат от корпорацията Гугъл нарушава френските закони за авторското право и наложи глоба от 10 000 евро на ден, докато не бъдат премахнати откъсите от литературни произведения, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
Съдът реши също Гугъл да плати 300 000 евро обезщетение и лихви на френското издателство Ла Мартиниер, което подаде иска от името на група френски издателства.
Представител на Гугъл заяви, че компанията ще обжалва решението. Съдебното решението поставя и законова бариера пред намерението на Гугъл да сканира в рамките на пет години всички книги в света във виртуална библиотека, която да бъде достъпна за всеки, който има връзка с интернет.
Гугъл сканира над 10 милиона книги от цял свят от 2004 г. насам. Около два милиона от книгите са сканирани със съгласието на издателите, а други два милиона са с изтекли авторски права.
От останалите книги Гугъл показва само откъси, докато реши въпроса с авторските права. Решението на френския съд няма да има ефект върху потребителите на интернет извън Франция.
Същевременно, по-рано тази седмица консорциум от френски компании от областта на компютърните технологии обяви, че планира да стартира проект за сканиране на книги, който ще бъде по-добър от този на Гугъл и ще бъде осъществен само за три години.