Срещу главния прокурор от 2018 година до момента са постъпили над 70 сигнала с твърдения за извършени от него нарушения и/или престъпления. Сигналите са подадени от граждани, адвокати, граждански сдружения, медии, неправителствени организации, асоциации, информират от прокуратурата.
Отделно от това институцията многократно се е самосезирала и по публикации в средствата за масова информация с цел да се проверят изнесени данни за евентуално извършени от главния прокурор нарушения или престъпления.
Сигналите, депозирани в прокуратурата, своевременно са изпращани по компетентност на Специализираната прокуратура, а след закриването й с решение на Народното събрание - на Софийската градска прокуратура (СГП), която е единствената компетентна прокуратура в страната да извършва проверки и разследвания срещу магистрати, лица с имунитет, членове на Министерския съвет.
По сигналите наблюдаващите прокурори своевременно са възложили извършването на проверки на органите на Главна дирекция „Национална полиция“, антикоруоционната комисия и др.
Ежегодно сигнали срещу Иван Гешев са подавани и/или препращани до различни съдилища, инспекторати, комисии.
От прокуратурата посочват, че съгласно действащото законодателство не е имало и няма пречка да се води независимо разследване срещу главния прокурор. Във връзка с постъпилите сигнали и образуваните преписки Иван Гешев е давал многократно обяснения пред прокурор, Държавна агенция „Национална сигурност” и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
В хода на извършвани проверки съобразно компетентността си прокурорите са се произнасяли по същество, както се процедира по всички останали преписки срещу български граждани. Стандартът е един и същ, независимо от служебното положение на лицето, срещу което е насочен сигналът, уверяват от държавното обвинение и посочват, че "внушенията, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен и всевластен не отговарят на истината".