Майк Пенс се отрече от Тръмп и лансира кандидатурата си за Белия дом, гласи заглавие на португалския в. "Жорнал ди нотисиаш".
Бившият вицепрезидент на САЩ подаде още предишния ден документите си за участие в съревнованието за кандидатпрезидентската номинация на Републиканската партия. Той ще залага на консервативните ценности и религията в борбата си срещу останалите републикански кандидати, включително бившия си шеф.
В речта си Пенс припомни събитията на 6 януари 2021 г., когато беше нападнат Капитолият на САЩ, като го определи като "трагичен ден в живота на нашата (американската - бел.ред.) нация" и обвини Тръмп, че е поискал от него да избира между него и Конституцията на САЩ, съобщава британският в. "Гардиън".
"Както съм казвал много пъти, думите на президента Тръмп на този съдбоносен ден бяха безразсъдни. Те поставиха под заплаха семейството ми и всички в Капитолия. Но американският народ заслужава да знае, че на този ден президентът Тръмп също така поиска от мен да избирам между него и Конституцията. Сега гласоподавателите ще бъдат изправени пред същия избор: аз избрах Конституцията и винаги ще правя същия избор".
Въпреки медийното внимание, което привлече кандидатурата му, Пенс няма шансове да се изправи срещу кандидата на демократите на изборите догодина. Той просто няма подкрепата на републиканските гласоподаватели - и вероятно я загуби на 6 януари 2021 г., когато взе правилното решение да спази Конституцията, пише британският в. "Индипендънт".
Според проучванията Пенс разполага с подкрепата на само 5,4% от републиканците, срещу 21,3% за Десантис и 53,7% за Тръмп.
Въпреки известността си сред републиканците, което само по себе си е важно постижение, подкрепата за него е слаба. Републиканските гласоподаватели знаят кой е Пенс и в какво вярва, просто не го харесват: тези, които харесват Тръмп, няма никога да простят на бившия вицепрезидент, че отказа да отхвърли резултатите от изборите. А за тези, които отхвърлят Тръмп, Пенс все още е прекалено свързан с него.
Причината да се отделя толкова внимание на кандидатурата му е, че е нужно да се покаже на гласоподавателите, че някои водещи републиканци не са се поддали на изкушенията на екстремизма, смята британското издание.
Трима нови кандидати се включиха в републиканската надпревара от вторник насам, бившият вицепрезидент Пенс е само най-известният от тях, пише френскоезичният швейцарски вестник "Там". Но сред поддръжниците на партията ситуацията е ясна - Тръмп е начело, всички останали са зад него. И стремежа на останалите републикански политици да му се противопоставят може да му помогне,
В същото време федералната прокуратура осведоми адвокатите на Тръмп, че експрезидентът е обект на разследване заради работата си с класифицирани документи и е възможно да му бъде повдигнато обвинение, пише френският в. "Фигаро".
Бившият президент е начело сред политиците от Републиканската партия, които се борят да получат кандидатпрезидентската номинация. Той се надява да се върне в Белия дом след изборите през 2024 г.
Не, че е имало съмнения, че Тръмп е обект на разследване - но съобщението на федералната прокуратура показва, че е възможно да му бъдат повдигнати обвинения, отбелязва испанският в. "Паис". И двете страни спазват ритуала - съдът приема нови показания и нови доказателства, следователите си вършат работа, а "експрезидентът Доналд Тръмп подготвя почвата и предупреждава, че повдигането на обвинение срещу него би било несправедливост, дължаща се на "политическа намеса", целяща да му попречи да се върне в Белия дом". Същото се случи и при предявяването на обвинение в края на март, само че този път е за потенциално по-сериозен случай - незаконното притежаване на класифицирани документи, които Тръмп е държал в Мар-а-Лаго, имението си във Флорида.
Тръмп отвърна на удара с още две съобщения в социалните мрежи, в които определи евентуалното обвинение срещу него като "най-големия и най-злокобен случай на ИЗБОРНА НАМЕСА в историята на нашата страна", като се оплака, че разследваниятя са започнали точно в средата на кампанията му. Освен това той обвини Министерството на правосъдието на САЩ, ФБР и прокурорите в Ню Йорк и Атланта във "фашизъм", добавя изданието.
Но докато Тръмп е в надпреварата, бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи е единственият участник в надпреварата, който се осмелява да критикува директно и остро бившия президент. Останалите изглежда си мислят, че ще успеят да надминат неговата популярност, докато все още го тупат по гърба - и всъщност изглежда си мислят, че точно това трябва да направят, пише в. "Вашингтон пост".
Възможно е обаче Кристи вече да е изпуснал най-добрия момент да се изправи срещу Тръмп. Най-добрият момент за спирането му беше през 2016 г. - преди поддръжниците му да са имали време да свикнат да отхвърлят твърденията, че Тръмп лъже и се интересува само от себе си, добавя американското издание.