Това само се обсъжда, не е изпратено официално в ЕК, казват от финансовото министерство, което отговаря за европарите
Правителството засега няма да предлага на ЕК да се гарантира работата на тецовете до 2038 г., каквото решение бе взето в предишния парламент. Тогава депутатите задължиха кабинета да предоговори българския план за възстановяване относно енергетиката.
Това става ясно от подготвената от кабинета промяна в плана, която ще се обсъжда, преди окончателно да бъде предложена на ЕК. В новия вариант е записано, че емисиите се намаляват с 30% и остават да работят само двете американски централи и държавната ТЕЦ “Марица-изток 2”. До 2026 г. поетапно ще се спират други мощности за 800 мегавата. Това означава, че няма да работят трите други частни централи - ТЕЦ “Бобов дол”, ТЕЦ “Брикел” и ТЕЦ “Марица 3”, чиято мощност е точно 800 мегавата.
Според юристи по корпоративно право приемането обаче на такова решение може да бъда атакувано както пред български съд, така и пред Съда на ЕС. Причината е, че не се предлага пропорционално за всички централи намаление на производството, а се посочва, че едни затварят, а други остават да работят.
Друго основание може да е формулировката в промяната в плана, че от експлоатация се извеждат “технологично остарели електроцентрали на въглища”. Само че държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” работи от 1962 г., а ТЕЦ “Бобов дол” например е пуснат 10 години по-късно, посочват експертите.
Като трета причина за завеждане на дело се сочи, че е достатъчно да се намали производството на държавната тец с 50% и ще се изпълни извеждането от експлоатация на 800 мегавата мощности, без да се налага спирането изцяло на останалите централи. Освен това държавната тец бе поставена сред най-големите замърсители на въздуха в Европа от европейската неправителствена организация Transport&Environment. Там са още 7 топлоцентрали в Германия и една в Полша.
А също така попада в топ 10 на замърсителите, участващи в схемата за търговия с емисии въглероден диоксид (ETS) на Европа, сочи анализ на друга екологичната организация - Ember.
Правителството има намерение да предложи на ЕК изграждането на допълнителни мощности от ВЕИ. В плана за възстановяване е записано, че до 2026 г. ще бъдат пуснати такива с капацитет 3500 мегавата. Новото предложение е те да се увеличат на 5000 мегавата. Тук обаче е на път да се случи тотално разминаване между действията на правителството и на парламента. Кабинетът иска допълнителните ВЕИ мощности да се изграждат в района на държавните мини “Марица изток”.
Само че в сряда парламентарната енергийна комисия гласува мораториум върху сделки с имоти на мините, на които да се правят ВЕИ централи. Забраната ще важи до приемането на енергийна стратегия за България.
Така правителството е на път да предложи на ЕК да финансира проекти, които могат да бъдат замразени с решение на на парламента Има и още един проблем - токът от ВЕИ трудно може да се балансира от електроенергийната система, защото производството не е постоянно.
С друга промяна в плана правителството връща проекта за батерии за съхранение на ток. За тях европейското финансиране ще е 750 млн. евро.
Промените в плана са на етап обсъждане, това са идеи, които се дискутират. Нищо не е изпращано на ЕК, коментираха от Министерството на финансите, което отговаря и за европарите.