Неом: идиличен град на бъдещето или антиутопия?

Звучи като сбъдната мечта: многомилионен град, който се захранва само от зелена енергия. Но строителството на мегаполиса Неом в Саудитска Арабия има много тъмни страни, алармират правозащитници.

Изграждането на мегаполиса Неом е един от най-амбициозните проекти на властите в Саудитска Арабия.

За да бъде реализиран той обаче, се предвижда към 28 000 жители на селищата около мястото, на което един ден е предвидено да се издига Неом, да бъдат преселени. Около 6000 от тях вече живеят на други места, като някои вече са били компенсирани. Подходът на Саудитска Арабия при създаването на условия проектът да бъде реализиран обаче е повече от противоречив. Властите признават, че един човек е бил застрелян, защото е отказал да напусне дома си.

Утопията „Неом"

За изграждането на Неом се предвижда строителството на две високи стени, образувани от сгради, с обща дължина 170 километра. Властите планират един ден в мегаполиса да живеят 9 милиона души. Всички ще бъдат снабдявани с електроенергия от възобновяеми източници. Планът е в града да се намира и най-големият проект за производство на зелен водород в света - „Хелиос“. Той се изгражда от американска компания.

Основните компоненти за „Хелиос“ се доставят от германска дъщерна компания на „Тюсенкруп“. Зеленият водород обещава да е доходоносен бизнес. Само с поръчките си за Неом компанията е умножила многократно оборота си.

Очаква се заводът на „Хелиос“ да произвежда ежедневно до 600 тона от търсения газ след 2026 година. Зелената електроенергия ще бъде доставяна от вятърни централи, които са изградени в северната провинция Табук. В свой доклад от април 2023 година ООН посочва, че за целта са били депортирани представители на бедуински племена.

Арести, тормоз, дългогодишни присъди

В Брюксел една жена от Саудитска Арабия води кампания за защита на човешките права. Семейството ѝ е преследвано в родината ѝ. Адвокатката Лина Ал-Хатлул от правозащитната организация ALQST документира експулсирането на племето ховейтат. Древното бедуинско племе се е установило в северозападната част на страната и живее там от векове. Селата очевидно пречат на изграждането на Неом.

Ал-Хатлул разполага с копия от съдебни решения, издадени от съдилища в Саудитска Арабия. Препаращане на съобщения в социалната мрежа X и видеоклипове, направени с мобилен телефон, са били достатъчни за постановяване на дългогодишни ефективни присъди. Едно от съдебните решения гласи: „Той е следвал акаунтите на хора, опитващи се да нарушават сигурността в страната и е споделял техни постове“. Въпросният мъж е осъден на 21 години затвор.

В друго съдебно решение, с което телевизионното предаване на АРД FAKT разполага, пише следното: „Притежавал е видеоклипове и публикации в социалните мрежи, целящи промотиране на терористични идеологии“. Този път присъдата е 50 години затвор.

„Документирали сме най-малко 50 ареста, включително на петима души, които бяха осъдени на смърт за отказа им да напуснат домовете си“, казва правозащитничката Ал-Хатлул.

Организацията ALQST е документирала и брутално изтезание на човек в затвора: „Краката му били налагани с камшик в продължение на часове. Държан е на слънце цял ден, без да може да се движи, да пие или да яде. Подложен е бил на електрошокове и на бой с пръчка, за да го накарат да направи фалшиви признания по обвинения в тероризъм“.

„Не казвайте, че не знаете какво се случва"

В доклад на ООН се констатира следното: „Голяма част от племето ховейтат отказва да напусне земята си. В резултат на това е подложена на различни форми на преследване: разрушаване на имущество, преустановяване на електроподаването, необясними пожари, заплахи, тормоз и преследвания“. ООН настоява бизнесът и властите да се намесят.

В същото време германското правителство продължава сътрудничеството си с Рияд. Целта е зеленият газ от Персийския залив да помогне за декарбонизацията на икономиката на страната.

Федералният канцлер Олаф Шолц и Министерството на икономиката на Роберт Хабек отклоняват поканата да коментират темата пред камерата на журналистите на FAKT. Министерството на външните работи на Аналена Бербок изпраща следното писмено становище до германската медия: „Наблюдаваме с огромна загриженост съобщенията за развитието на събитията около проекта „Неом“ в Саудитска Арабия. Редовно сме обсъждали въпроса в разговорите си със Саудитска Арабия и „Тюсенкруп“. От външното министерство на Германия допълват: „Ако се откажем от тази дипломация, един ден ще говорим само с няколко демократични държави в света. Често казано, това няма да е в наша полза“.

От „Тюсенкруп“ отговарят следното на запитването на АРД: „Съблюдаването на човешките права е и остава основна ценност в „Тюсенкруп“. Съобразяваме се с Международната конвенция на ООН за правата на човека и нейното прилагане“.

Правозащитничкана Ал-Хатлул призова германските инвеститори да не извръщат поглед настрани: „Не казвайте, че не знаете какво се случва. Участвате в проект, който е изграден върху саудитска кръв“.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини