САЩ се ангажират да подкрепят Украйна „колкото е необходимо“, но това не означава, че нивото на подкрепа ще остане високо, както през 2022 и 2023 г., каза говорителят на Държавния департамент Матю Милър на пресконференция на 4 януари.
САЩ водят продължаващ дебат относно одобреното ново финансиране за Украйна. Републиканците в Сената блокираха законопроект, който предвиждаше помощ от 61 милиарда долара за Украйна, в началото на декември.
Седмица след това президентът Джо Байдън заяви, че САЩ ще продължат да подкрепят Украйна „докато може“.
Коментарите на Милър идват, след като други американски служители признаха, че по същество не са останали пари за помощ за Украйна, ако Конгресът не предприеме законодателни действия.
На въпрос на репортер дали политиката на САЩ е да подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, Милър потвърди, но добави, че това не означава, че ще продължат да ги подкрепят на същото ниво на военно финансиране, както през 2022 г. и 2023 г.
„Не смятаме, че това трябва да е необходимо, защото целта е в крайна сметка Украйна да стъпи на собствените си крака и да изгради своя собствена промишлена база и собствена военна промишлена база, за да може както да финансира, така и да придобива боеприпаси сама“, заяви говорителят.
Милър съобщи, че няма „никакво напрежение“ между неговите коментари и тези, направени от държавния секретар Антъни Блинкен през декември.
Тогава Блинкен каза, че „трябва да помогнем на Украйна да премине през следващия период от време, да премине през тази зима, да премине през пролетта и лятото“, но не каза изрично, че помощта на САЩ ще намалее след това. Той също така не спомена, че нивото на финансиране на Украйна през 2024 г. ще бъде по-малко от предишните години.
Украйна се съсредоточава все повече върху увеличаването на вътрешния си военно-промишлен капацитет, който президентът Володимир Зеленски каза, че се е утроил през 2023 г.
Съюзниците на Украйна също обещаха помощ в процеса.
Изпълнителният директор на германския производител на оръжие Rheinmetall Армин Папергер каза на 2 декември, че компанията планира да построи първите бронирани превозни средства на място в Украйна през лятото на 2024 г.
По-късно през декември официални представители на Украйна и САЩ подписаха декларация за намерение за съвместно производство на оръжия.
Все пак не е ясно как украинското вътрешно производство ще запълни празнината, създадена от намаляването на военната помощ от САЩ.
Външният министър Дмитро Кулеба каза на 3 януари, че „нямаме план Б (ако помощта от САЩ приключи), ние сме уверени в план А“.
„Украйна винаги ще се бори с предоставените ѝ ресурси“, добави той.