Макрон 2.0? Кой е новият премиер на Франция?

Без особен опит извън политиката, с високо одобрение и открито хомосексуален - кой е Габриел Атал, най-младият премиер в историята на Франция?

Подобно на президента Макрон, новият премиер на Франция Габриел Атал също направи светкавична политическа кариера, съобщава АРД. 34-годишният Атал, който отдавна е популярно име в политиката, е най-младият министър-председател в новата история на страната.

Габриел Атал е израснал в семейство с еврейски и руско-православни корени. Има три сестри. След приключване на образованието си в елитното Елзаско училище и Института за политически науки в Париж, Атал прекарва година в Рим със стипендия от Вила „Медичи“.

Почти без опит извън политиката

Атал няма почти никакъв професионален опит извън политиката, разказва още АРД. След кратко време, прекарано при социалистите, през 2016 г. той се присъединява към партията на Еманюел Макрон и се превръща във верен спътник на бъдещия президент. През юни 2017 г. Атал е избран за член на Националното събрание. След това става говорител на партията, а от 2018 до 2020 година заема поста държавен секретар в Министерството на образованието.

Между 2020 г. и 2022 г. Габриел Атал е говорител на френското правителство. В това време си спечелва симпатиите на медиите. След това е назначен за най-младия член на правителството на Републиката. Когато това става, той е едва на 29 години. Първоначално е министър на бюджета, а през юли 2023 г. става министър на образованието.

На премиерския пост той наследява Елизабет Борн, която подаде оставка след спор около миграционната политика. Докато тя беше известна с по-скоро дискретното си поведение, Атал редовно успява да привлече вниманието на медиите, например със забраната за носене на абая в училищата.

Защитник на „светския характер на училищата"

Атал настояваше, че абаята, която момичетата и жените носят, и хамиса, носен от момчетата, нарушават принципите на светската държава. Според него мюсюлманите ги използвали, за да поставят под въпрос светския характер на училищата. Критиците го контрираха, че абаите и хамисите не представляват религиозни символи, а са просто мода.

Атал инициира и въвеждане на училищни униформи в някои от обществените училища. Целта беше да се предотврати възприемането на облеклото като символ на социален статус, което може да доведе до подигравки и тормоз над ученици.

Новият френски премиер е първият открито хомосексуален лидер на страната. Според социолозите той беше и най-популярният член на правителството. Габриел Атал има и репутацията на човек, който може да търси диалог с представители на различни политически смейества. Политическият експерт на новинарския канал BFM TV Бенджамин Дюамел казва, че стилът му е „идеологически много пластичен“.

Макрон и Атал си пасват добре

„Той започна като член на социалистическата партия. Това повлия на работата му като министър на бюджета, когато той защити средната класа със закон срещу укриването на данъци. Като образователен министър той акцентираше върху авторитета и секуларизма. Което е прагматично“, казва Дюамел. Иначе Габриел Атал си прилича идеологически с френския президент Еманюел Макрон, на когото „дължи всичко“, смята експертът.

Тепърва ще стане ясно дали профилът и качествата на новия премиер ще осигурят на президентски лагер, който е обхванат от кризи, достатъчно пространство за реформи. Макрон вероятно ще си пасне по-добре с Атал, отколкото с Борн, обобщава АРД. Динамичната природа на Атал и звездната му кариера напомнят на Макрон.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини