В края на юни 2022 г. коалиционното правителство с премиер Кирил Петков изгони от страната всички дипломати от Генералното консулство на Русия в Русе. Сградата, която е общинска собственост, остана необитаема.
Във вторник (16 януари) специална комисия е направила оглед на състоянието ѝ и е констатирал, че са нанесени щети на имуществото при напускането на обитателите, съобщава БНР и допълва, че състоянието, в което руският дипломатически персонал е оставил сградата, е „скандално“.
Кореспондентът на националното радио в Русе припомня, че сградата, в която се е помещавала дипломатическата мисия на Съветския съюз, а след това на Русия, се намира на атрактивно място в града, с просторна градина и двуетажна постройка за административни и жилищни нужди. Имотът е частна общинска собственост и от 1985 г. насам в бюджета на града са влизали наеми.
„Вчера реших да отида и да видя какво става. Останах изненадан, че ги няма касите на вратите и помислих, че общината ги е свалила. На втория етаж, където са апартаментите, всичко беше махнато. Тук и там липсваха и крановете на мивките“, разказва пред БНР арх. Венцислав Илиев, автор на проекта на сградата.
По думите му при напускането си руските дипломати са изтръгвали вратите на стаите с касите, батериите на мивките, леглата, мебелите, кухненското оборудване - все неща, които на малцина би им хрумнало да отнесат в родината си.
Арх. Илиев припомня, че преди да стане дипломатическа мисия, на този терен е имало имало „чудна детска ясла“. През 1984 г. обаче, когато в България се провеждаше срамната смяна на имената на мюсюлманите (т. нар. от БКП „възродителен процес“), партията взема решение да засили присъствието на съветските другари в региона и да създаде след повече от 100 години отново Генерално консулство на руснаците в Русе.
В приземния етаж има сауна, не е ясно дали печката е още там, просто защото архитектът не се е сетил да погледне вътре и подземна конструкция за дизел агрегат, тъй като през 1980-те имаше режим на тока, но „съветските другари нямаха тази участ“, отбелязва той.
„Оградата, която по проект бе метална и красива, някъде през 1990-те години беше зазидана и опасана с бодлива тел. Никога не е имало нападение над мисията в Русе, но явно такива са били инструкциите от Москва. Въпросът е защо са им били на тръгване касите с вратите, мивките, кухненските шкафове, леглата, мебелите“, пита арх. Илиев.
От своя страна общинският съветник Деян Герасимов е коментирал, че трябва да бъде сформирана юридическа комисия, която да разгледа всички договори, които са били сключени за отдаването под наем на този имот.
„Той принадлежи на гражданите на Русе. Време е да му се придаде някакъв смисъл с нова цел. Да спре да изглежда като бастион - с вишки, охрани, бодлива тел, недостъпен, а хората да изпитват страх, когато се приближават. Това символизираше Руската федерация и продължава да го символизира в цяла Европа. В техните глави всичко, което са имали на разположение, им е бащиния. Бих препоръчал на Руската федерация да си вземе и паметника на съветската армия в съседство и да си го приберат и него“, подчертава Герасимов.
По думите му сега ще трябва ремонт след опустошителното изнасяне на наемателите. Важният въпрос, който задава той към общинската администрация, е кой е приел обекта в този вид от руснаците или просто някой е „взел ключовете на юнашко доверие в името на българо-руската дружба“.
руснаците са долни изверги
Путкин
*** да ва гони
Идиотите