Високосните години с допълнителен ден, вмъкнат в календара, вълнуват човечеството от векове. 29 февруари, ден, който се случва само веднъж на четири години, е феномен, който се корени в сложността на орбитата на Земята около слънцето.
Концепцията за високосни години датира от древния римски календар, където понякога се добавя допълнителен месец, за да се изравнят лунните и слънчевите цикли. Юлий Цезар обаче е този, който въвежда юлианския календар през 45 г. пр. н. е., създавайки високосната година, както я познаваме днес. Този календар съдържа 365-дневна година с допълнителен ден на всеки четири години, осигурявайки по-точна синхронизация с орбитата на Земята.
Грегориански календар
Въпреки че Юлианският календар бил значително подобрение, той все още имал леко погрешно изчисляване на продължителността на една година. Това несъответствие довежда до постепенно несъответствие между календара и астрономическите сезони. През 1582 г. папа Григорий XIII въвежда григорианския календар, прецизирайки правилото за високосната година. Според григорианския календар година, делима на 4, е високосна година, с изключение на годините, които се делят на 100, освен ако не се делят и на 400. Например годините 1700, 1800 и 1900 са не високосна година, но 2000 година е. Тази корекция има за цел да приведе календарната година в по-голямо съответствие със слънчевата година.
Астрономическо обяснение
Необходимостта от високосни години произтича от факта, че орбитата на Земята около слънцето отнема приблизително 365,25 дни. За да се компенсира този непълен ден, добавянето на допълнителен ден на всеки четири години отчита натрупаното несъответствие от 0,25 дни.
Традиции и обичани на 29 февруари
Този рядък ден - 29 февруари, е породил различни традиции и суеверия. Една такава традиция позволява на жените да предлагат брак на мъже на този ден, преобръщайки обичайните роли на половете в предложенията за брак. Твърди се, че този обичай произхожда от ирландска монахиня от 5-ти век, Света Бриджит, която се оплакала на Свети Патрик, че жените трябва да чакат твърде дълго за предложение.
Хората, родени на 29 февруари
Хората, родени на 29 февруари, известни като „бебетата на високосната година“, са изправени пред уникална ситуация, тъй като празнуват рождените си дни само веднъж на четири години. През невисокосните години те често избират 28 февруари или 1 март за свой официален рожден ден.
Парти за високосна година
Някои хора обичат да организират специални партита и събития, за да отпразнуват деня на високосната година. Тези тържества могат да включват дейности и декорации, съсредоточени около концепцията за времето.
Разпродажби и промоции за високосна година
Някои фирми предлагат специални промоции и отстъпки на високосния ден. Това е маркетингова стратегия, която да насърчи хората да правят покупки на този рядък ден. Все пак следващата такава възможност ще е чак след 4 години.