Схемата „Глеб Мишин“: Над 4000 души от бившия СССР опитват да вземат БГ паспорт

В повече от 4000 преписки за предоставяне на българско гражданство на чужденци от страни в бившия Съветски съюз са използвани „очевидно“ подправени документи, научи Mediapool от свои източници в разследването.

Тази „фабрика“ за производство на български граждани е функционирала безпрепятствено години наред, макар че службите са знаели за нея. Поради спецификите на процедурата по предоставяне на гражданство, нередностите са открити около пет години след началото на схемата. Междувременно чужденци са успели да се сдобият с български паспорт (а оттам и свобода да пътуват и работят в целия ЕС), макар да са доказвали произхода си с фалшиви документи.

„Това е потенциален канал за инфилтриране на хора от разузнавателните служби на Русия в Европа“, коментира през миналата седмица съпредседателят на „Продължаваме промяната -Демократична България“ Атанас Атанасов, който пръв алармира за случая.

Атанасов, който е бивш шеф на Национална служба „Сигурност“, разказа, че има един „митичен човек“, който се занимавал с осигуряването на този канал за български паспорти.

„Тук има някакъв митичен човек, който се занимава с това. Казва се Глеб Мишин, който е по рождение украинец, но май е руснак. Той осигурява цяла кавалкада от хора от руски произход, които получават българско гражданство“, обясни Атанасов.

Както изглежда, Мишин не е нито „мозък“, нито „мотор“ на корупционния канал, но е осигурявал гладкото протичане на цялата процедура.

Първият сигнал до прокуратурата за въпросния украинец от руски произход Глеб Мишин е подаден в началото на август миналата година, но и до момента делото остава висящо, а проверките са разхвърляни по районните полицейски управление из цяла София.
Как работи корупционният канал

По информация на Mediapool схемата за придобиване на български паспорт, свързвана засега само с осветения Глеб Мишин, започва да функционира през 2018 година.

В тази година чрез българските консулства в Москва, Санкт Петербург, Минск, Киев и други, започват да постъпват документи за започване на процедури по предоставяне на българско гражданство на хиляди граждани от Русия и бивши съветски републики.

В момента прокуратурата разследва данни, че клиентите на тази престъпна схема са получавали фалшив акт за раждане на свой родител, в който е записано, че са от български български произход. Много често този документ се оказва достатъчен, за да се получи българско гражданство.

След това на клиентите се осигурява канал за подаване на документите до България, за който се използват най-често българските консулски служби.

Пристигналите в България документи са върху еднотипни бланки, за които е видно, че са разпечатани по един и същи образец и имат поредни номера, въпреки че идват от различни държави. В много от документите почеркът е един и същ, разказват източници от разследването пред Mediapool. Много от документите са преведени от една и съща преводачка, която е с украинско гражданство.
Мишин е управлявал процеса лично пред министерството

Не всички документи са свързани директно с Мишин, но свидетели разказват, че той е бил почти всеки ден на тротоара пред Министерството на правосъдието в София да управлява групите от кандидати за български паспорти по тази схема. Цялата организация на хората е била в ръцете на посредници като него, включително списъците кой е на ред да влезе да се яви пред служител на дирекция „Българско гражданство“.

Става дума за над 4000 преписки за предоставяне на българско гражданство, подадени с подобни документи след 2018 година. Всички тези документи са минали през проверката на ДАНС, като за огромното мнозинство от тях не е установен проблем.

Според запознати корупционната цена за получаване на български паспорт с подправени документи през последните 2-3 години е достигнала 20 000 евро. Само за придвижване на документите до българските институции се искат около 8000 евро.

Самият Глеб Мишин, който бе осветен от заместник-председателя на парламента Атанас Атанасов, е кандидат за българско гражданство с подправени документи, твърдят източниците на Mediapool.

През 2018 година, когато са започнали да пристигат хилядите писма от консулствата по тези схема, българските власти арестуваха шефа на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев по обвинение за получаване на подкупи. Прокуратурата твърди, че срещу рушветите са издавани удостоверения за български произход на чужденци, които са искали български паспорт.

Оказва се, че схемата, в която фигурант е Глеб Мишин, заменя тази, която прокуратурата подозира в ДАБЧ. Схемата „СССР“ е разкрита едва през 2023 година, защото минават поне няколко години от подаването на документите, последващата им проверка в ДАНС и МВР и от там - окомплектоването на целите преписки в Министерството на правосъдието, от където е подаден сигнал за Мишин до прокуратурата.

Преди разкриването на канала някои от клиентите са успели да получат паспорт.
„Ние имаме оперативен интерес, не се месете"

Говорейки за скандалната схема, Атанас Атанасов обвини ДАНС за бездействие по отношение на този незаконен канал за предоставянето на българско гражданство с фалшиви документи.

„Твърди се, че с фалшиви документи си вадят гражданство. Това е специфичен канал за инфилтриране на хора от разузнавателните служби на Русия в Европа. А ние претендираме за членство в Шенген“, каза той преди седмица пред БНТ.

„ДАНС е сезирана по този случай, има конкретни данни за раздавани пари и кой колко получава“, допълни той.

В Министерството на правосъдието е дирекцията, която отговаря за българското гражданство, но предварителните проверки на лицата се правят от ДАНС и МВР. Ако двете служби открият нередности или заплаха за националната сигурност, Министерството на правосъдието спира процедурата.

Атанас Атанасов твърди, че ДАНС неколкократно е сезирана за „безобразието, което извършват нейни служители, защото основната дейност по проверка на автентичността на документите за гражданство е на ДАНС“. Отговорът на агенция бил: „Ние имаме оперативен интерес, не се месете“.

Схемите с издаването на български паспорти на чужденци бяха спрягани за част от „корупционната специализация“ на депутата от ДПС Делян Пеевски, спомената изрично в решението на САЩ за вкарването му в списъка „Магнитски“. Заедно с Пеевски бе санкциониран и „лейтенанта“ му Илко Желязков.

Американските власти посочват, че „от началото на 2018 г. тези две лица ръководели схема за продажба на български документи за пребиваване, за която се твърди, че представители на дружества плащали подкупи на български длъжностни лица, които да гарантират, че техните клиенти ще получат документи за гражданство незабавно, а не след заплащането на депозит от 500 000 щатски долара или след като изминат петте години за обработването на законно обосновано искане“.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини