Фермерите във Франция: Защо властта капитулира пред тях

Фермерите във Франция разполагат с голяма мощ и политическо влияние. Президентът Макрон се видя дори принуден да им издейства изключения в ЕС, а Париж направи нови отстъпки. На какво се крепи силата на аграрното лоби.

Фермерите във Франция от седмици демонстрират срещу ниските доходи и прекомерното административно бреме. Правителството направи отстъпки, но не е ясно, дали те ще успеят да омилостивят земеделците. А реакцията на властите за пореден път демонстрира колко голяма мощ имат аграрните производители във Франция.

Това се дължи на исторически, но и на съвременни фактори, въпреки че секторът произвежда само около 1,6% от брутния вътрешен продукт. Експерти смятат, че голямото влияние на селскостопанските производители пречи да се приложат необходимите по-обхватни мерки.

Структурни причини за властта на фермерите

„Властите реагираха на други масови протестни движения, като това срещу пенсионната реформа през миналата година, с палки и сълзотворен газ“, казва Фаустин Ба-Дефосе. Тя е директорка на отдел „Природа, здраве и околна среда“ в Европейското бюро за околна среда в Брюксел - мрежа от неправителствени организации в около 40 държави.

„Но когато около 12 000 фермери блокираха пътищата в цялата страна в продължение на няколко седмици, те ги оставиха на мира. Това показва колко добре представено е фермерското лоби по всички нива на политическата система - чрез земеделските камари, а и с това, че има много местни политици, които са фермери“, обяснява Ба-Дефосе.

Пиер-Мари Обер, директор на отдел в Института за устойчиво развитие и международни отношения в Париж, дори говори за „съвместен мениджмънт“. „Правителството решава въпросите на селскостопанската ни политика заедно с най-големия фермерски съюз FNSEA, който представлява около една четвърт от фермерите. Това е така от 50 години насам. Има го и в други държави – например в Германия. Нарича се „изключение за земеделието“, обяснява той пред ДВ. Относително ясната организационна структура на FNSEA, обединяваща ограничения брой фермери, които според правителството са около половин милион, дават на лобито предимство пред протестните движения на други синдикати, които са многобройни и не винаги единни.

Собствеността над земята

„Фермерите са силни и защото са собственици на земя. Те представляват фундамента на държавата“, допълва Обер. „Да можеш да изхранваш хората е неразривна част от държавните задължения. През 2007 година имаше гладни бунтове в около 40 държави по света. Пандемията и войната в Украйна допълнително подчертаха важността на това да имаме собствено селско стопанство, за да бъдем по-малко зависими от веригите за доставки“, казва още експертът.

Френското аграрно лоби има огромна сила                   Снимка: SAMEER AL-DOUMY/AFP

Заради демонстрациите на фермерите правителството бързо направи щедри отстъпки и дори ги разшири допълнително. Властите обещаха по-малко бюрокрация, допълнителни субсидии за финансово закъсали лозари, запазване на данъчните облекчения за аграрния дизел и по-добро прилагане на законите, гарантиращи справедливи цени на едро. Спрени са и мерките за ограничаване на пестицидите.

Франция застана зад фермерите си и в Брюксел

Президентът Еманюел Макрон защити исканията на френските земеделски производители и в Брюксел. Той им издейства облекчаване на европейския регламент, който изисква от фермерите да оставят 4% от земите си необработени, за да съхранят биоразнообразието. Освен това в определени случаи вече ще се налагат мита върху вноса от Украйна. От началото на руската инвазия в Украйна оттам се внасят все повече евтини пилета, яйца и захар.

Правителството в Париж се противопостави и на евентуално споразумение за свободна търговия между ЕС и членовете на латиноамериканската зона за свободна търговия Меркосур, преговорите за което се водят от 20 години насам. Френските селяни се опасяват от нелоялна конкуренция от държави като Бразилия, Аржентина, Венецуела, Парагвай. Малко след това Европейската комисия обяви, че „условията за приключване на преговорите все още не са изпълнени“.

Опасения за изборите

Селскостопанският експерт Пиер-Мари Обер тълкува тези отстъпки пред фермерите като знак, че правителството е загрижено за изхода на предстоящите избори за Европейски парламент през юни. Политическото влияние на фермерите би могло да изиграе голяма роля.

„В Нидерландия новата партия на фермерите може да помогне на крайната десница да дойде на власт. В Германия се твърди, че десни екстремисти са инфилтрирали движението на земеделските производители, а френската крайнодясна политичка Марион Марешал-Льо Пен, племенница на бившата кандидат-президентка Марин Льо Пен, ненапразно е забелязвана на събрания с фермери в Брюксел“, подчертава Обер. И допълва: „Не само популистите са открили, че селското стопанство може да бъде точно толкова централен предизборен въпрос, колкото и имиграцията."

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини