В навечерието на Международния ден на жената – 8 март, разговарях с 4 жени – кметове на населени места в Първомай за тяхната социална роля и до колко тя се влияе от пола им.
4 от 14-те населени места в община Първомай имат жени – кметове. От една страна това съвсем не е много, от друга почти няма жени, загубили местните избори.
Радка Петкова е най-отдавна избраната от тях и е кмет на село Крушево. Мариана Колева е вече 4 мандата кмет на село Караджалово. Мария Стоянова се е явявала на два избора, за да управлява село Брягово. А Елена Петрова, макар и добре запозната с тази позиция, е най-скоро избраният кмет на село Градина.
Първо те бяха предизвикани да отговорят на въпроса дали е различно една жена да бъде кмет.
Радка Петкова започна с уточнението, че няма неравенство между мъже и жени в достъпа до кметското място. Според нея най-важното е кметът да помага за решаването на проблемите и да защитава интересите на жителите на населеното място и да бъде диалогичен.
Мария Стоянова допълва, че кметът в село е за всичко: „Като се каже за всичко - за всичко! Трябва да имаш доста голям набор от умения и знания“. А формулата за успех според нея е да имаш сърце.
Според Елена Петрова разликите между кметовете не зависят толкова от пола им, а от индивидуалните им качества и умения.
И все пак – любопитно е дали и с какво те превъзхождат мъжете?
Най-опитната – Радка Велева и най-младата кметица – Елена Петрова не виждат превъзходство.
Мария Стоянова счита, че не е въпрос на превъзходство: „Ние сме по-интуитивни, те по логични – казва тя - Ние сме съобразителни, те резки. Ние сме по-чувствителни/емоционални, те са по-уравновесени/непукисти.“
А Мариана Колева казва, че жените – кметове са по-силно ангажирани с проблемите.
Но и четирите виждат една цел пред всички - да са удовлетворени жителите и да живеят спокойно .
И все пак в този „мъжки свят“ е интересно дали дамите – кметици усещат подкрепа от своите колеги. Оказва се, че и четирите получават внимание от тях. Е, според Мариана Колева се отнасят по-скоро колегиално, но пък другите ги наричат „кавалери“. А Мария Велева признава, че „Винаги са насреща, включително и общинският кмет“.
И тъй като празникът е за всички, независимо от поста, който заемат, всяка една от тях призна, че ще празнува: у дома, с приятели, в семейството и задължително с жените от селото. А на 9 март и с колегите от общината.
Теодора Кирякова