Защо някои иранци се надяват на война с Израел

По улиците на Техеран властва несигурността какво ще последва 12 дни след убийството на Исмаил Хания. Според едни Иран и Израел не искат война помежду си, други обаче дори се надяват на такава.

В последните дни в Техеран температурите не падат по 40 градуса по Целзий, но не жегата е най-голямата тревога на хората по улиците на иранската столица, пише АРД.

От 12 дни вече те очакват ответния удар на Иран след убийството на лидера на Хамас Исмаил Хания в Техеран.

Неизбежна война или дрънкане на оръжия?

„Според мен това, което се случва между Израел и Иран, е психологическа, а не истинска война. Нито една от двете държави не иска война, тъй като ако избухне такава, ще стане страшно. И нито една държава в региона не иска това“, смята Ахмад от Техеран.

Според лидера на Хизбула Хасан Насрала обаче несигурността и забавянето на отговора е част от наказанието. Хизбула е в тесен съюз с Иран и вероятно ще участва в очакваната контраатака. В медиите в региона се появяват различни съобщения за това кой, кога, как и къде ще нападне Израел, разказва АРД. И макар често да се говори, че Иран ще активира само своите съюзници за ответния удар - като Хамас, Хизбула и хутите в Йемен - в понеделник израелските медии съобщиха, че очакват директен удар от Иран. „Още по-добре, ако Иран атакува, защото Израел ще реагира жестоко и контраатаката ще свали този режим. Обичам страната си, но това е единственият начин да свалим този режим“, надява се иранката Судабе.

„Трябва да сме подготвени за всякакви изненади"

„Никой не може да оспорва правото на Ислямска република Иран да наказва агресора“, заяви говорителят на иранското външно министерство Насер Канани. Върховният водач Али Хаменей и новият президент Масуд Пезешкиан също заявиха, че отмъщението е неизбежно.

Лидерите на Иран многократно заявиха, че ответният удар е неизбежен   Снимка: SalamPix/ABACA/picture alliance

Жителите на Иран отдавна знаят как да продължават живота си въпреки кризите, конфликтите и несигурността. „Според мен в Близкия изток трябва да сме подготвени за всякакви изненади, това е характерно за него. Не мисля за евентуална война през цялото време, но в Иран отдавна се упражняваме да сме готови за всяка изненада. И ако избухне война, тогава ще мислим за решение."

Повечето жителите на Техеран не са се отказали от надеждата, че иранският режим ще предприеме само контролирана контраатака и по този начин ще избегне по-нататъшна ескалация в региона, обобщава АРД.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини