Спецполицаи влязоха в сградата на Община Минерални бани. Акцията започна в 8:10 часа днес казаха за Haskovo.net представители на местната администрация.
Според неофициална информация в сградата се проверяват документи и се водят разпити.
Факт е обаче, че специализираната операция се провежда дни преди старта на предизборната кампания, при това в община, ръководена от кмета Мюмюн Искендер. Той е избран от ДПС, на както той, така и голяма част от общинската организация подкрепят председателя Джевдет Чакъров и почетния председател Ахмед Доган.
Освен в сградата на Община Минерални бани, проверки има в хотели на семейството на Мюмюн Искендер и в частни имоти, свързани с кмета и с хора от общинската администрация.
Акцията е инициирана от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Охранителните мероприятия се извършват от полиция и жандармерия.
„Прибирам се от Турция и съм на път към Минерални бани. Знам за ситуацията в общината, но на този етап не желая да коментирам. За всички е ясно защо това се случва точно преди изборите“, каза пред Haskovo.net кметът Мюмюн Искендер.
Пред Haskovo.net заместник-кметът на общината Нуртин Сабри заяви, че ще окажат пълно съдействие на проверяващите органи и отказа да коментира повече случая. Председателят на Общинския съвет Мехмед Лятиф също се въздържа от коментар.
бъзз
Ахмет Матаман
Гарантирано от мен и истинския прецедател на ДПС - Делян Пеевски.
Анонимен
В Минерални бани, например, данъците се укриват под крилото на местния кмет срещу определена сума или услуга. Настъпило е времето за по-сериозни мерки, които да засегнат всеки, който не може да докаже произхода на средствата си. Ако не можеш да обясниш откъде идват парите ти – било то от заеми или еврофинансиране – трябва да се сбогуваш с имуществото си.
Корупцията не може да бъде изкоренена, ако се действа само по повърхността. Нужно е твърдо и последователно ръководство, което да обхване и бизнесмени, които са в близост до определени политически партии. Акциите срещу корупцията не трябва да се забравят и архивират в чекмеджета, а да бъдат реални и видими действия, които да покажат на обществото, че промяната е възможна.
В същото време, фиктивните проверки на обектите, провеждани от различни организации на общината, също допринасят за задълбочаване на проблема. Тези проверки често са формални и не отразяват реалното състояние на бизнесите. Вместо да се извършват стриктно и обективно, те се използват като инструмент за прикриване на незаконни практики и укриване на данъци. Бизнесмени плащат за 'услуги' на инспекторите, за да избегнат санкции и да продължат да действат извън закона. Този порочен кръг не само уврежда икономиката, но и подкопава доверието на гражданите в институциите.
Кауня
Калъчев
И