Официално: четиридневната работна седмица в Исландия е огромен успех

Почти всяка компания във всяка страна, която досега е изпробвала по-кратката работна седмица, я смята за успешна, с по-висока производителност, по-голямо удовлетворение от работата и по-малко стрес, отчетени навсякъде.

И Исландия е доказателство за предимствата на предоставянето на допълнителен почивен ден на работниците, според резултатите от ново проучване. След успешни пилотни схеми през 2015 г. и 2019 г. скандинавската държава официално въведе по-кратка работна седмица, намалявайки стандартните часове от 40 на 36. Между 2020 г. и 2022 г. 51% от работниците приеха предложението за намалени часове без загуба на заплащане.

Резултатът? Процъфтяваща икономика, ниски нива на безработица и много щастливи работници. Шокиращо, нали? Проучването, публикувано от The Autonomy Institute и Alda, установява, че 62% от работниците, които са поели по-кратка работна седмица, се чувстват по-удовлетворени от работното си време, докато цели 97% смятат, че имат по-добър баланс между работата и личния живот.

42% вярват, че работата по-кратко работно време също е намалила стреса в личния им живот. Но не само работниците жънат успехи. През 2023 г. икономиката на Исландия нараства с 5% (вторият най-висок темп на растеж в Европа), докато нивото на безработица е малко над 3% (един от най-ниските в Европа).

Като цяло четиридневната седмица постига голям успех в Исландия. Но дали други европейски страни ще последват примера? Е, това не е известно. Различни страни го изпробват, включително Обединеното кралство. Държави, включително Ирландия, Испания и Германия, също си правят тестове, но Белгия в момента е единствената европейска страна извън Исландия, която официално е узаконила четиридневната седмица, припомня Time Out.

Източник: lifestyle.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Любопитно

Последни новини