Открита уникална ажурна бронзова апликация на Перперикон, свидетелства за навлизането на западни феодални обичаи у нас през XIII-XIV в.
„Става въпрос за апликация, на която след отличната и прецизна работа на реставраторите се появи цяла евангелска сцена. Отчетливо се виждат фигурите на св. Богородица вдясно, св. Йосиф, бащата на Христос, вляво, и самото бебе Исус, изобразен схематично между двамата. Веднага се виждат подробности, които ни позволяват да определим сцената в XIII-XIV в. и да я отнесем към западното средновековно изкуство. За разлика от византийското, още в романския период на средновековното изкуство на Западна Европа от двете страни на яслата във Витлеемската пещера се изобразяват земните родители на Христос - Мария, почиваща си след раждането и вляво - св. Йосиф. И двамата сочат към Детето, жестовете им напомнят за жертвоприношение“, посочва професор Николай Овчаров в съобщение до медиите.
Археологът посочва още, че находката е изключително интересна, показва навлизането в България през XIII-XIV в. на много западни феодални обичаи. Българското болярство възприема редица западни моди като носенето на рицарски колани и наметала, дори и хералдически гербове с изображения на лъвове, грифони и т. н. Откритата апликация е поредно доказателство за тези процеси. Най-вероятно тя е изработена в западни или средноевропейски ателиета, като тези в Дубровник и Венеция.