5 неудобни въпроса за митническата афера

За никого не е тайна, че прокуратурата работи най-усърдно покрай избори или други мащабни политически събития, когато на карта са поставени множество интереси. Затова и изтичането на протокол от разпит точно когато се нажежиха страстите около новия парламент не е изненада. Делото за аферата в митниците, по което обвиняеми са бившият шеф на агенцията Петя Банкова, бившият главен секретар на МВР Живко Коцев и бизнесмените Стефан и Марин Димитрови, е с особен политически заряд. Не само защото Банкова изведнъж се разприказва, но и защото директно свърза две от ключовите фигури в "Продължаваме промяната" - Асен Василев и Бойко Рашков със съмнителни схеми, нагласени обществени поръчки и контрабандни канали.

Показанията (вижте ги тук и тук), чиято автентичност беше потвърдена от защитата на Банкова, са много красноречиви. За всички обаче трябва да е ясно, че добри герои в тази история няма. Има само куп неудобни въпроси, на които и замесените, и институциите, би трябвало да отговорят.


1. Защо разпитът изтече точно сега?

ПП обвързваха пускането на разпита с предстоящите разговори за съставяне на правителство. Ако е така, то явно целта е ПП-ДБ да бъдат предупредени да внимават как ще се държат покрай връчването на първия мандат и избора на председател на Народното събрание.

Показателно е и че т.нар. митническа афера беше извадена на тезгяха точно преди предишните предсрочни избори през юни. И тогава имаше панаири, включващи пудели, скъпи часовници и комични елементи като факта, че бившата министърка на туризма Николина Ангелкова не можа да се разпознае на снимка, та трябваше да й назначат експертиза. Беше създадена парламентарна комисия, предвождана от депутата от ИТН Тошко Йорданов, която трябваше да разнищи далаверите в митниците, но се превърна в арена на политически сблъсъци и признания за безсилие на службите. Шефът на ДАНС Пламен Тончев разказа, например, че агентите 2 години са гледали как се дават подкупи на паркинга на парламента, а Петя Банкова е назначавала в митниците всеки, посочен от баща и син Марин и Стефан Димитрови. И досега няма отговор на въпроса защо службите са се мотали толкова време преди да задействат прокуратурата и да се стигне до арести. И дали са събрали достатъчно доказателства, годни да издържат в съда?

Историята с показанията на Банкова подозрително напомня за изтеклия разпит на бившия вече министър на електронното управление Александър Йоловски, който твърди, че е притискан от представителите на ПП-ДБ Божидар Божанов и Кирил Петков, нищо, че сам беше част от кабинета на Николай Денков. Междудругото, по това дело също няма никаква яснота какво се случва.

Едва ли има човек, който да се съмнява, че разпитът на Банкова е целенасочено подхвърлен. Въпросът е проверява ли изобщо прокуратурата как такива документи изтичат в публичното пространство? Кой предава материалите на точно определени медии? Ще бъде ли наказан някой, ако изтичането в крайна сметка спъне делото? Липсата на реакция от страна на прокуратурата само показва, че всичко това се случва с нейна благословия.


2. Проверяват ли се твърденията на Банкова?

Според адвоката на Банкова, показанията ѝ са от 10 октомври. В тях тя говори за спорно кадруване в митниците (апропо, и нейното назначение, особено след уволнението ѝ от ДАНС, там е точно такова), разказва за злоупотреби с обществени поръчки, за покровителство над контрабандни канали. Логично възниква въпросът, ако тя не е била съгласна с подобни практики, защо не е подала сигнал в МВР или в прокуратурата? Защо месеци наред се съгласява със спускани "отгоре", по нейни думи, началници на митниците, безмълвно наблюдава покровителстване на контрабанда, с която тя трябва да се бори, и безучастно гледа още куп безобразия?

Прави впечатление, че Банкова разказва и за неща, на които не е пряк свидетел, към които няма никакво отношение и няма как да знае - примерно обществените поръчки за влаковете и за медицинските хеликоптери. Там абсурдът е, че не само, че преразказва слухове, които е чула, но и че бърка лесно проверими факти като кое ведомство за какво отговаря - приписва поръчката за хеликоптерите на транспортното министерство, а водещо е здравното.

На много места Банкова си служи и с нестандартни аргументи като например какво говори езикът на тялото. "След като споделих това на Асен Василев, неговата реакция за мен беше странна. Той каза: "Аз си мислех, че Павел Тонев не взема оттам, а само си затваря очите в чужда полза". Тези му думи и езика на тялото, на мен ми говореше, "Аз защо не знам и как така съм изключен от схемата", казва в разпита си Банкова.

Всичко това навежда на мисълта, че поне част от показанията й са насочвани, ако не направо диктувани. На разследващите явно много им е било нужно някой да каже неща, които те искат да включат в делото. Самата Банкова е със силно влошено здравословно състояние и е от над половин година в затвора. Съдът я пусна малко след показанията ѝ, като натърти, че е взел предвид факта, че тя е съдействала на разследващите и е дала информация за останалите участниците в престъпната група. Според прокуратурата в нея влизат още Стефан Димитров, баща му Марин, който също е в ареста, бившият главен секретар на МВР Живко Коцев, както и намиращият се в процедура по екстрадиция от Сърбия бизнесмен Никола Николов - Паскал. За аферата и главните ѝ герои си припомнете тук.

Показанията на Банкова обаче не я спасиха от друго обвинение - за контрабанда, което според адвокатите ѝ е дошло съвсем изненадващо. Дали да не очакваме нова порция разкрития в разпитите?

Изобщо не е ясно и дали прокуратурата проверява показанията на Банкова, или просто си ги колекционира? Досега не се е чуло да са викани на разпит основните действащи лица - нито шефовете на митническите пунктове, за които се твърди, че организират контрабандата, нито Асен Василев или Бойко Рашков.

Показателно в това отношение е едно сравнение с друго нашумяло дело - когато бизнесменът Мирослав Тодоров спомена в разпита си как депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов му казал, че едва ли не Ахмед Доган се кани да организира убийството на доскорошния си питомник, а сега враг - Делян Пеевски, прокуратурата светкавично започна проверка по тази сюжетна линия.


3. Каква е ролята на Асен Василев?

Всъщност главният герой в разпита на Банкова е бившият финансов министър и съпредседател на ПП Асен Василев. Името му се споменава над 100 пъти. Василев е обвинен, че не само е знаел за корупционните практики, но ги е покровителствал срещу финансова облага. Именно той е наредил кои митнически шефове да се сменят и кои - да се запазят. Василев е лобирал за точно определена фирма, която да спечели голямата поръчка за скенери по митниците, за да получи комисионна. Срещу финансова изгода се намесил и в поръчките за покупка на влакове, където е лобирал за китайска фирма, и за покупка на медицински хеликоптери.

Асен Василев отрече част от твърденията на Банкова, като с факти обори своята роля по поръчката със скенерите /която бе приключена по изключително скандален начин от служебния кабинет/, както и развитието на покупките на влакове и хеликоптери.

Василев обаче не беше никак убедителен по отношение на кадруването в митниците. Твърдението му, че няма никакво отношение към назначенията в тази ключова агенция, са най-малкото нелепи. Преди Банкова шеф на Агенция "Митници" бе доста спорният Павел Тонев, който също бе лично назначен от Василев, а след уволнението си стана съветник на министъра. Най-малкото от него Василев е трябвало да знае какви контрабандни канали откъде минават. И да пита защо те не са разбити. От него трябва да се осведоми и какви назначения се правят, и ако не е съгласен с тях, ясно да го каже.

Василев не взе никакво отношение към обвиненията в покровителстване на контрабандата. Задоволи се с някакви общи констатации. "Изтичането на показанията е абсолютно целенасочена атака да се отклони вниманието от най-големия скандал в държавата, който са купените избори. Ако забелязвате друго, което се вижда в тези показания е: Аз чух, видях, някой нещо ми каза. Не ги вярвах, но като седях 6 месеца в ареста ги повярвах", коментира той по адрес на Банкова.

Интересното е, че досега показанията на Банкова не е коментирал другият замесен - бившият вътрешен министър Бойко Рашков, за когото тя твърди, че е много близък с другите арестувани по делото - Марин и Стефан Димитрови, и че също се е облагодетелствал от схемите.


4. Защо прокуратурата е толкова снизходителна към Живко Коцев?

Бившият главен секретар на МВР Живко Коцев някак си успява да мине между капките в аферата. Той е единственият, който не лежа в ареста, а директно беше пуснат под гаранция. Въпреки че според прокуратурата също е част от организираната престъпна група. Въпреки че излязоха снимки със скъпи подаръци. Въпреки в показанията си Банкова му отделя подобаващо място.

Не може да не направи впечатление, че и за разлика от Банкова, Живко Коцев се радваше на горещата защита от ПП. Гледахме големи циркове покрай неговата оставка, а накрая, в последния си ден като премиер Николай Денков сезира специалния прокурор за разследване на главния Даниела Талева, със сигнал, че Сарафов е притискал Коцев да се оттегли. Изглежда и тази преписка приключи с отказ да бъде образувано разследване. Талева не изнесе публично информация, но прати на ВСС справка, че срещу Сарафов няма нищо висящо.

Дали това отношение не се дължи на факта, че Живко Коцев стана един от анонимните свидетели на прокуратурата по делото? И че и той дава уличаващи показания срещу Бойко Рашков? Разследва ли прокуратурата как и неговият разпит изтече в медиите?


5. Докога ще се държат дела на трупчета?

Делата на трупчета са порочно явление, те са фактически отказ от правосъдие. Но "политическите" дела на трупчета са още по-страшни, защото те действат на принципа на тоягата и моркова. Някой непрекъснато бива държан на каишка, готов да изпълнява щенията на задкулисието, били те свързани с политически или бизнес интереси.

"Дела на трупчета няма да има", зарече се и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов през март 2023 г. по време на конференция. Година и половина по-късно - дела на трупчета да иска човек. И делото за митническата афера е точно едно от тях. Но можем да споменем и разследването за натиска срещу министъра на електронното управление Александър Йоловски, и казусите, свързани с Лена Бориславова, емблематични случаи като "Мартин Божанов - Нотариуса" и "Пепи Еврото". Дали ще доживеем да видим развръзка по тях?

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Сп
    Споко
    1 0
    12:42, 6 ное 2024
    Всичко ще се замете под хасъра както се замете с Минко .
    А тия въпроси ги задавайте на Румен Радев защото от него тръгва извора на всички шашми в държавата а се прави на "ни лук ял ни лук мирисал" !!
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини