След среднощен инцидент с бойлер, подпалил апартамент и ранил 2-ма души, потърсихме мнението на специалист за рисковете и превантивните мерки, които е добре да се вземат. Пред BGvesti.NET говори Александър Алнександров - ел. техник в от един от най-големите сервизи в Димитровград.
Александров заяви, че бойлерите в района на Димитровград и Хасково носят големи рискове от повреди и дори запалване, поради качествата на водата в района, която е твърда. Твърдата вода предизвиква сериозно натрупване на котлен камък, който пък от своя страна води до прегряване на бойлерите и проблеми, като евентуално запалване.
По принцип бойлерите, произвеждани в България от големите фирми, са направени от материали, които не горят, а само се топят, но ако бойлерът е инсталиран в стенен шкаф или друго пространство с лесно запалими материали, както в случая с пожара от изминалата нощ, става опасно. Опасността от неизряден бойлер е наистина голяма, като проблемът може да дойде от ел. захранването и особено при слаба Нула, което води до нагряване на корпуса на бойлера и може да доведе до пожар, каза още Алксандров.
В района на Димитровград и Хасково е желателно да се извършва редовна профилактика на бойлерите от варовик, поради спецификата на водата и натрупването на котлен камък. Специалистът препоръчва квалифицирана профилактика да се извършва на всеки 2-3 години на бойлера, като освен безопасност, това би удължило и живота ми многократно. Животътна един бойлер в нашия район е средно 4-6 години, но с редовна профилактика може да достигне до 14-16 години.
Александров препоръчва бойлерите да се включват за по 2-3 часа в денонощието и след това да се изключват, а къпането при включен бойлер, според него е настина опасно, ако той не е надеждно профилактиран. Бойлерите е най-добре да бъдат монтирани в баните, а не в коридори или други помещения, както и да не бъдат затваряни в запалими кожуси.
Цялото интервю с Александър Александров, гледайте във видео материала към статията.
Стефка
Тити