Мегапоръчката за 2.25 милиарда лева за основни пътни ремонти за 4 години, която агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви дни преди предсрочните парламентарни избори, е минала на поправителен изпит. Това става ясно от публикуваните коригирани документи в регистъра на обществените поръчки.
Причината е в заложените свръхизисквания към кандидатите, които са се оказали непостижими - 500 млн. лв. оборот и 100 км основен ремонт на пътища за последните три години. В допълнение един кандидат имаше право да участва само по две от общо деветте обособени позиции. Ако условията не бяха променени, това означаваше по някои обособени позиции да няма кандидати, обясниха пътни експерти пред Mediapool.
За първи път в съвременната си история АПИ прави обществена поръчка за основни ремонти на пътища за 4 години, която е разделена на девет обособени позиции - по две или три съседни области в един лот. Новата схема предвижда по всяка обособена позиция да бъдат избрани до трима изпълнители, с които АПИ ще подпише рамкови споразумения. След това чрез вътрешен подбор ще се избира изпълнителят на основния ремонт за определен пътен участък.
Промените в поръчката
При риска да няма достатъчно кандидати поради невъзможност да изпълнят критерия за 100 км основни пътни ремонти, защото такова възлагане не е имало през последните години от страна на държавата, сега АПИ предлага доказването на това изискване да става и с изпълнени превантивни ремонти, сочат публикуваните документи. Освен това половината от 500 млн. лева оборот също може да се докаже с превантивни ремонти.
Така водеща роля в договаряните обединения ще имат фирмите, които спечелиха спорните обществени поръчки за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа за 4 милиарда лева за 4 години. След дълги съдебни битки и спорове между държавата и пътните компании, част от договорите бяха подписани от правителството на акад. Николай Денков, а останалите - от служебния кабинет на Димитър Главчев.
Търговищката фирма "Пътинженерингстрой-Т" на Григор Иванов, брезнишката "Нивел строй" на Велко Руйков, благоевградската "Грома Холд" и "Европейски пътища" на Христо и Анка Савеви, както и фирми, свързвани с Велико Желев, спечелиха обществените поръчки за текущ ремонт и поддържане за следващите 4 години с прогнозна стойност от 4 милиарда лева.
Сега същите играчи са напът да вземат и основните пътни ремонти, подозират пътни компании, които обикновено са отстранявани от търговете на АПИ.
Другата направена промяна в тръжните условия в мегапоръчката за основен ремонт на пътища е свързана с удължаването на срока за подаване на офертите - вместо 20 ноември, крайният срок вече е 6 декември.
Двойно увеличение на парите
Прогнозната стойност на поръчката за основен ремонт на пътища е 2.25 милиарда лева без ДДС за 4 години.
Тя е разделена на 9 обособени позиции, всяка една от които е с прогнозна стойност от 250 млн. без ДДС.
В тръжната документация е записано, че рамковото споразумение с изпълнителите може да бъде променено при осигурено допълнително финансиране от страна на АПИ с не повече от 100 процента от прогнозната стойност. Това означава, че поръчката законно може да нарасне до 4.5 милиарда лева без ДДС.
Като добавим, че Законът за обществените поръчки дава възможност тази сума да бъде увеличена с още 50%, така теоретично държавата може да похарчи близо 7 милиарда лева за основен ремонт на пътища през следващите четири години. Това е по около 1.7 милиарда лева годишно - нещо, което досега никога не се е случвало.
Вероятно това завишаване на парите е застраховка с оглед на избухналия скандал след падането на третото правителство на Бойко Борисов през 2021 г. Тогава служебното правителство на Стефан Янев установи, че стойността на някои от договорите за текущ ремонт и поддържане е нараснала четири пъти без правно основание. В допълнение се оказа, че основни ремонти са правени като текущи, което на практика е незаконно строителство по думите на бившия служебен регионален министър арх. Виолета Комитова, която сега е депутат от МЕЧ.
Плюсове и минуси
Ако мегапоръчката бъде завършена успешно от АПИ, това означава, че занапред ще има търгове за основен ремонт на пътища, финансирани единствено с евросредства, става ясно от публикуваните тържни условия.
Новата схема или "новото начало", както го наричат в пътния бранш, има своите плюсове и минуси.
С новия подход пътната агенция си решава проблема с непрекъснатите обжалвания на обществените поръчки, които понякога се точат с години. По този начин държавата има сигурност, че поръчката ще бъде изпълнена в по-кратки срокове. Това е вярно, само ако държавата преди това е приключила отчуждителните процедури, археологичните проучвания по трасето, проектите са точни и т.н.
Минусът е, че всичко за пътните ремонти става "строго секретно". Цените, на които държавата ще ремонтира, няма да са публични, тъй като състезанието ще е вътрешно между тримата участника, с които бъдат подписани рамкови споразумения. Ако няма достатъчно кандидати, изпълнителят може и да е само един.
Така никога няма да разберем как разширение на 13 км път може да достигне космическите 500 милиона лева и част от пътя да се срути още преди да е открит, какъвто случай вече има.