Днес се състоя пресконференция по повод обявения конкурс с награден фонд от 50 000 лв. от Фондация „Америка за България” за проект за обновяване на историческия музей в Димитровград.
"Стартирахме първата фаза за изготвяне на идеен проект за обновяването на Исторически музей – Димитровград", информира програмният директор на Фондация „Америка за България”, Надежда Захариева. Този етап е с награден фонд от общо 50 000 лева, като за спечелилия първо място в конкурса ще бъдат връчени 25 000 лв., за второ място 15 000, а за трето 5 000 лева. Конкурсът ще бъде оценен от международно жури, заяви Захариева. След което спечелилият проект ще трябва да се одобри и финансира от съветът на директорите на Фондация „Америка за България”.
По повод проекта, кметът на Димитровград Иво Димов сподели, че помни настоящата експозиция от ученическите си години. "Оттогава не се е променяла. Надявам се с партньорството на Фондация „Америка за България” скоро да дадем различен облик на експозицията, да я направим много по-интересна за всички димитровградчани и гости на града. Наред със санирането на сградите, паралелно трябва да върви обновяването. По повод коментари в социалните мрежи, искам ясно да заявя, че няма да променяме историята, а музея. Винаги съм казвал, че историята на Димитровград е уникална. Трябва да я пазим, съхраняваме и уважаваме", заключи кметът Иво Димов.
За нас моментът е исторически, заяви на пресконференцията директорът на Исторически музей – Димитровград, Антоанета Станчева. Основната цел е експозицията да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба, в съответствие с водещите световни музейни стандарти. Кандидатите в конкурса трябва да приемат предизвикателството да направят новата визия на музея, подчерта Антоанета Станчева. Тя увери, че историята се чете внимателно и с необходимото уважение към хората, създали Димитровград. Предвиждат да има кът за деца, които със собствените си ръце да могат да сътворяват своето виждане за град на мечтите. Акцентира, че сградата на музея е обновена. Фондът обаче съдържа 42 хиляди единици, от които в експозицията са представени 533. Отделно от това с времето витрините стават опасни, има много избелели снимки.
Димитър Димов от Института за изследване на близкото минало пък допълни, че тяхната задача е била да се осигури стабилна научна основа, върху която кандидатстващите екипи да стъпят. На тази база те ще представят вижданията си за дизайна на експозицията. Той подчерта, че темата за близкото минало от времето на комунизма е много обсъждана в социалните мрежи и създава дори спорове, но тяхната идея е на база реалната история да се създаде един добре представен разказ за създаването на Димитровград и бригадирското движение, което да създава дискусии и да предизвиква интерес дори в хората, които по принцип не посещават музеи.
Надежда Захариева сподели, че техния опит показва, че водеща е историята, не са водещи материалите, интерактивността и восъчните фигури. На първо място е разказът и когато този разказ се избистри и кураторите решат каква трябва да бъде основната мисъл на хората, посетили музея, той става вълнуващ и успешен.