Пътят на България към еврозоната: Ще изпълним ли изискванията до края на 2024 г.

Очакванията са до края на годината и критерият за ценова стабилност да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната. Това каза служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова при откриването на Седмицата на еврото в УНСС и Десетата годишна парична и икономическа научна конференция за цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата.

Петкова посочи, че след изпълнението и на последния критерий страната ни ще изпрати искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), на базата на които е възможно в най-кратък срок Съветът на ЕС да вземе решение за дата за членство на България в еврозоната.

Министър Петкова добави, че предстои още работа на национално ниво и припомни, че освен изпълнението на мерките за техническа подготовка за въвеждане на еврото, Министерството на финансите (МФ) е в процес на изготвяне на проект на бюджет за следващата година, в който заложеният дефицит ще бъде в рамките на 3 процента от БВП. Тя изрази увереност, че бюджетът за 2025 г., гарантиращ спазването на фискалните правила, заложени в Закона за публичните финанси, ще бъде приет от 51-ото Народно събрание, осигурявайки стабилността на публичните финанси и фискалната устойчивост.


Придържането към по-консервативна фискална политика е важно не само за въвеждането на единната европейска валута, но и за дългосрочната финансова стабилност на страната, каза Петкова. Тя добави, че едновременно с това усилията трябва да бъдат насочени към по-ефективно разходване на публичните средства с основен фокус инвестициите, които заедно със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми ще осигурят икономически растеж и социален просперитет на страната.

Министър Петкова каза, че членството в еврозоната е цел на България от самото й присъединяване към ЕС, това е основен приоритет и на настоящето служебно правителство. Тя посочи, че въвеждането на еврото е съществена промяна, която ще осигури икономически възможности на страната, ще ускори икономическото развитие и инвестиционната активност, ще подобри конкурентоспособността на икономиката ни, ще подобри работата на институциите, ще увеличи влиянието на българската позиция при определяне на паричната политика на еврозоната.

Това е пътят за по-добро развитие на страната и за по-добър живот на всеки български гражданин, осигурявайки икономически и социален просперитет, каза Петкова. Тя добави, че приемането на еврото е символ на принадлежността на България към европейската идея. Министър Петкова отбеляза, че за да бъде успешна тази последна стъпка към пълна европейска интеграция, държавата, бизнесът  и гражданите трябва да бъдат много добре подготвени и информирани за замяната на лева с еврото. Информираността на обществото за въвеждане на еврото е от решаващо значение за успешното протичане на процеса, каза министър Петкова.


Тя посочи, че плавната и навременна подготовка за приемането на единната европейска валута е от ключово значение. В тази връзка Петкова отбеляза работата на Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, който се председателства съвместно от управителя на БНБ и министъра на финансите и включва дейността на седем работни групи, както и приетия Закон за въвеждане на еврото в България, който определя правната рамка на процеса за замяна на лева с евро и практическите аспекти на процеса. Петкова отбеляза още, че служебното правителство продължава изпълнението на актуализираната Комуникационна стратегия за информация и публичност на присъединяването на България към еврозоната, чиято цел е да запознае обществото с всички аспекти на процеса на въвеждане на еврото.

Ако изпълним конвергентните критерии и успешно приключим работата по практическата подготовка за членство в еврозоната, въвеждането на еврото ще бъде един огромен успех за България, заяви министър Людмила Петкова.  

Източник: Дарик

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини