МВР си разрешава със закон да дебне с цивилни коли на пътя

С промените в ЗДвП се предлага въвеждането на средна скорост и махането на стикерите за „Гражданска отговорност“ от стъклото

МВР ще може да дебне на пътя с необозначени полицейски коли и това ще му е разрешено със закон. Това става ясно от решенията на Министерски съвет, взети на редовното заседание в сряда.

Едно от тези решение е одобравяне на проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата. Именно в тях МВР само си предлага да си даде това правомощие. През годините в различни периоди, с различни подзаконови акта и с твърде противоречив ефект, особено корупционен, полицията си е разрешавала за кратки периоди подобни правомощия, но после бързо ги е премахвала. В някои от случаите са падали и актове за наказания на водачи, защото няма законово основание за подобен тип проверки на пътя.

Сега обаче се иска тази практика да се узакони и лжегазирира и да се даде даде възможност направо чрез закон „за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства-той ще се извършващ от полицейските органи, изпълняващи служителите си задължения в униформено облекло“.

С предлаганите промени се регламентират и подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън него, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните ог водачите моторни превозни средства. Въвеждат се и нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на извършеното нарушение се счита участъка от пътя, за който то е установено.

Прецизират се някои от правилата за движение по пътищата в населените места - регламентиране на зони, в рамките на които да важи едно и съшо ограничаване на скоростта от 30 км/ч на всички превозни средства;

Въвеждат се конкретни задължения към стопаните на пътя оглед подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни дейности своевременно отстраняване на временни пътни знаци заменяне на увредени знаци, предпазни съоръжения, почистване на пътното платно.

Въвежда се изискването водач, навършил 17-годишна възраст, да може да шофира с придружител.

Предлага се и отмяна на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка ..Гражданска отговорност“ па автомобилите и за носенето па контролен талон към знака.

Въвежда се допълнително изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители;

Предлага се отмяна на досега действащия Правилник за прилагане на ЗДвП, след като част от разпоредбите му бъдат уредени на законово ниво - например систематизиране на правилата за знаците, маркировките и светофарите, другите средства за сигнализация, опознавателни знаци, поставяни на превозните средства.

Заложено е и улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановления. За нарушения, за които е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС се предвиждат нови административни мерки за временно отнемане на книжките за всички случаи, за които законодателят е предвидил такова наказание.

Предложена е и промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишените от право на управление, така и по отношение на наказанието глоба, като се фиксират и техният размер. Предвижда се и изменение на ЗАНН. с което да бъде улеснен процесът на връчването на съответните наложени наказания, включително и възможността за връчване на отпечатан дигитален образ на издаденото наказателно постановление.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини