Как Украйна се готви да убеждава Тръмп защо САЩ трябва да продължат да я подкрепят

Докато Украйна се готви за надвисналата несигурност, свързана с новия президент на САЩ, официалните лица и ръководителите на предприятия в Киев измислят начини да продадат на Доналд Тръмп идеята, че една силна Украйна е полезна за неговите политически цели - и изразяват предпазлив оптимизъм, че той може да действа по-бързо и по-решително от президента Джо Байдън.

Киев се надява да убеди Тръмп, че Украйна не е благотворителна кауза, а рентабилна икономическа и геостратегическа възможност, която в крайна сметка ще обогати и обезпечи САЩ и техните интереси. Украйна се надява, че като възприеме транзакционния подход на Тръмп към дипломацията - включително предлагането на изгодни бизнес възможности на американски компании - новият президент ще помогне да се отблъсне настъплението на Русия.

Надеждите, че Тръмп ще помогне за приключване на войната по начин, който Киев смята за справедлив, продължават да съществуват сред официалните лица въпреки мненията, изразени от Тръмп и много хора от неговото обкръжение, че конфликтът струва твърде много пари на американските данъкоплатци и трябва да бъде прекратен бързо. Подобна реторика събуди опасения, че Тръмп рязко ще прекрати американската подкрепа за украинската армия и ще я накара да отстъпи територия на Русия.

Но служителите в Киев описват разочарованието си от бавното предоставяне на помощта от страна на администрацията на Байдън. Много украинци пренебрегват неотдавнашните негативни коментари на Тръмп, за да се съсредоточат върху това как Тръмп е първият лидер на САЩ, който директно продаде смъртоносни оръжия на Украйна.

По време на първия мандат на Тръмп Украйна получи ракети Javelin - противотанкови оръжия, които администрацията на Обама дълго време отказваше да продаде - които помогнаха да се попречи на руските сили да превземат Киев в началото на 2022 г. По-късно Тръмп изтъкна тези продажби, втората от които бе осъществена след разговора му с украинския президент Володимир Зеленски, превърнал се в ключов момент в скандала с неговия импийчмънт, за да твърди, че е по-твърд към руския президент Владимир Путин, отколкото са демократите.
„Първите оръжия, които Украйна получи от САЩ, дойдоха от президент, който мрази Украйна“, казва Дмитро Кулеба, който до септември беше външен министър на Украйна. Той твърди, че въпреки непредсказуемостта на Тръмп, неговото президентство може да постави началото на ера на положителна промяна за Украйна.

За да спечели подкрепата на Тръмп този път, Киев ще трябва да създаде подобни „ситуации, когато подкрепата за Украйна ще бъде проекция на силните страни на Тръмп“, казва Кулеба. „Ако целта му е да проектира силата си и в крайна сметка да каже, че „аз съм по-добър от Байдън, че Байдън се провали и аз прекратих [войната]“, тогава продажбата на Украйна не е пътят напред."

Украинците смятат, че сдържаният подход на администрацията на Байдън към помощта е в ущърб на доверието в САЩ като световен гарант на сигурността. Те са разочаровани и от факта, че Байдън публично изразяваше подкрепа за Украйна, но когато се стигна до ключови решения за въоръжението, екипът му възприе консервативен подход, изразявайки опасения от ответни руски реакции.


През последните седмици украинците започнаха да предлагат нова ера за американската политика спрямо Украйна, включваща „мир чрез сила“. Те се надяват, че това послание ще намери отклик у Тръмп по начин, по който не се е харесало на Байдън.
Украинският опозиционен депутат Володимир Ариев казва, че очаква Тръмп да „провери всяки цент, похарчен в Украйна като американска помощ“, не непременно защото е против Украйна, а защото е въвлечен в по-широка вражда с администрацията на Байдън.

„Ако Тръмп иска да направи Америка отново велика, в негов пряк интерес е да защити Украйна от поглъщане от Русия, защото това наистина може да бъде точката, от която няма връщане назад за имиджа на САЩ като световен страж на сигурността“, казва той.

Съветникът в президентската канцелария на Украйна Михайло Подоляк казва, че Киев ще трябва да обясни на Тръмп политическия прагматизъм зад подкрепата за Украйна.

„Трябва да предоставим на представителите на администрацията на Тръмп и на самия Тръмп възможно най-пълна информация за логиката на процеса“, казва той. „Днес вие харчите малка сума пари, за да подкрепите Украйна - за оръжия, финанси и т.н. - инвестирате и произвеждате. Напълно изтощавате военния потенциал на Русия и след това доминирате“.

„Трудно мога да си представя Тръмп да играе в полза на някой като Путин“, допълва той.
Все пак много неща са се променили, откакто Тръмп одобри изпращането на Javelin в Украйна.

Новоизбраният президент е заобиколен от почти изцяло ново обкръжение - включително новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс, който като сенатор гласува против американската помощ за Украйна, и милиардера предприемач Илон Мъск, който подкрепи Украйна с интернет достъп чрез Starlink, но също така се подигра със Зеленски и постави под съмнение ролята на САЩ във войната.

Пълномащабната война бушува в Украйна от близо три години, Киев настоява за членство в НАТО - военният съюз, от който Тръмп заплаши да се откаже - а Путин, в отговор на неотдавнашните решения на Байдън да разхлаби някои военни ограничения за Украйна, засили заплахите, че може да ескалира и разшири войната.

Според наблюдатели до голяма степен способността на Украйна да повлияе на мнението на Тръмп за следващите стъпки ще зависи от личната способност на Зеленски да го убеди.

„Много неща ще се стоварят върху раменете на Зеленски“, казва Скот Кълинейн, ръководител на отдела за правителствени въпроси на базираната в САЩ организация с нестопанска цел Razom, която подкрепя Украйна. „Той ще трябва да поеме ролята на личен събеседник с Тръмп. ... И на този етап не съм сигурен, че някой друг човек или личност може да направи това, което се изисква, освен него“.
 

Зеленски изглежда вече е приел тази реалност. Той разговаря с Тръмп по телефона веднага след като той спечели изборите по-рано този месец - разговор, който последва срещата през септември, на която той представи на Тръмп своя „план за победа“, който включва раздел за природните ресурси на Украйна.

Украйна представя своите запаси като плодотворни бизнес възможности за американците. Тя изтъква своите хранилища за природен газ, най-големите в Европа, и наличието на минерали, включително литий, като потенциално променящи играта за микрочиповете и електромобилната индустрия - нещо, което може да представлява интерес и за Мъск и неговия бизнес с електромобили.


„Контролът върху лития е контрол върху икономиката на бъдещето“, казва Володимир Васюк, експерт в украинската индустрия, който съветва украинския парламент по икономически въпроси. За западния свят е по-добре, ако тези материали останат в ръцете на „доста приятелска страна като Украйна“, каза той.

Според него Украйна трябва да се възползва от бизнес подхода на Тръмп към външните работи и да се позиционира така, че да сключи сделки с американски компании за добив на нейните запаси, особено на литий. Най-големият такъв резерв се намира в централната част на страната, далеч от сегашните фронтови линии.
Като цяло страната разполага с достатъчно литий за производството на 15 милиона батерии за електрически автомобили, въпреки че един от обектите вече е под руска окупация, а друг е близо до фронтовата линия, казва Васюк.

„Украинският газов пазар е най-доходоносният в света“, казва Олексий Чернишов, главен изпълнителен директор на държавната компания „Нафтогаз“, който през следващите седмици ще пътува до САЩ, за да се срещне с американски компании. „Убеден съм, че американските компании имат голямо бъдеще в Украйна сега - не утре."

Администрацията на Тръмп, казва той, е съставена от хора с „повече бизнес опит“. „Смятам, че е чудесно, че те могат да обмислят това. Става дума за договори за милиони долари веднага“, каза той.

Посланието вече е достигнало до някои американски републиканци.

Говорейки по Fox News миналата седмица, републиканецът сенатор Линдзи Греъм, който многократно е посещавал Украйна по време на войната, описа Украйна като дом на редкоземни минерали за трилиони долари.
„Украйна е готова да сключи сделка с нас, а не с руснаците“, каза той. „Така че в наш интерес е да се уверим, че Русия няма да превземе мястото“.

Източник: dnes.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини